Ekonomiczna jazda ciężarówką

4 maja, 2022 |

Eco-driving ciężarówką to metoda wykorzystywana przez wielu kierowców w celu zmniejszenia poziomu spalania paliwa, a co za tym idzie również ograniczenia kosztów oraz emisji spalin. Taka jazda jest więc nie tylko ekonomiczna, ale też ekologiczna, a jej wymierne korzyści sprawiają, że jest powszechnie wykorzystywana przez firmy transportowe. Z czego wynika popularność eco-drivingu i jak wprowadzić to rozwiązanie w swojej firmie?

Dlaczego ekonomiczna jazda ciężarówką się opłaca?

Wraz z rosnącą świadomością wpływu gospodarki na stan środowiska, wybór ekologicznych rozwiązań staje się coraz powszechniejszy nie tylko w ramach indywidualnych decyzji konsumentów, ale też w biznesie. Firmy stawiające na ekologię mogą zyskać w ten sposób realne korzyści wykraczające daleko poza sam wpływ na stan planety — to przede wszystkim kwestie wizerunkowe, ale w wielu przypadkach też możliwość optymalizacji działalności i obniżenie kosztów. Wszystko to sprawia, że transport ciężarowy wykorzystujący zasady ekonomicznej jazdy jest po prostu bardziej opłacalny.

  • Mniejsze wydatki na paliwo. Zmianą, którą firma transportowa odczuje najszybciej po wprowadzeniu zasad ekonomicznej jazdy, jest spadek kosztów związanych z tankowaniem — im mniej paliwa spala ciężarówka, tym rzadziej jej bak musi być napełniany, co generuje realne oszczędności.
  • Mniejsze zużycie części. Ekonomiczna jazda wcale nie musi oznaczać wolniejszej jazdy, często jest jednak ostrożniejsza i bardziej świadoma. Kiedy kierowca zna odpowiednie techniki kierowania ciężarówką, jej części, na przykład skrzynia biegów, są mniej obciążone, dzięki czemu ulegają mniejszemu zużyciu i utrzymają sprawne działanie dłużej.
  • Zwiększenie atrakcyjności firmy w oczach klientów. Kwestie ekologiczne coraz częściej są jednym z czynników mających wpływ na decyzje konsumenckie. Wiele osób mając do wyboru dwie podobne usługi, chętniej wybierze firmę, która wprowadza rozwiązania korzystne dla środowiska.
  • Mniej awarii. Ponieważ eco-driving obciąża pojazd w mniejszym stopniu, zdecydowanie łatwiej utrzymać go w dobrym stanie technicznym. Sprawia to jednocześnie, że flota ciężarówek jest mniej narażona na awarie na drodze.
  • Redukcja emisji zanieczyszczeń. Ekonomiczna jazda jest dobra dla finansów firmy, ale też dla zdrowia planety i wszystkich jej mieszkańców — branża transportowa emituje w ciągu roku ogromne ilości zanieczyszczeń do środowiska, jednak właśnie dzięki stosowaniu eco-drivingu i nowoczesnych pojazdów możliwa jest poprawa tej sytuacji.

Eco-driving, czyli 6 kroków do bardziej ekonomicznej jazdy

  1. Nie uruchamiaj silnika z wyprzedzeniem. Wielu kierowców uruchamia samochód przed ruszeniem w drogę w celu jego rozgrzania lub dla wygody zostawia uruchomiony silnik w czasie postoju. Efektem takiego działania jest jednak zbędne spalanie paliwa.
  2. Ogranicz czas jazdy na pierwszym biegu. To właśnie wtedy poziom spalania jest najwyższy. Możliwie jak najszybsza zmiana biegu jest więc wskazana. Warto też ograniczyć zatrzymywanie się, na przykład na światłach czy w korkach poprzez stałe monitorowanie sytuacji na drodze i odpowiednie dostosowywanie prędkości jazdy.
  3. Utrzymuj stałą prędkość jazdy. Ponieważ ciężarówka spala więcej paliwa, kiedy się rozpędza, w miarę możliwości i warunków na drodze warto więc szybko osiągnąć optymalną prędkość i utrzymywać ją jak najdłużej na podobnym poziomie.
  4. Zadbaj o mocowanie i rozłożenie ładunku. Nawet stosunkowo niewielka zmiana w obciążeniu pojazdu, może skutkować zwiększonym obciążeniem części komponentów oraz większym zużyciem paliwa. Należy więc zadbać o równomierne rozłożenie towarów na powierzchni naczepy oraz ich solidne zamocowanie, by nie zmieniały swojego położenia w czasie jazdy — to istotne również z punktu widzenia bezpieczeństwa ładunku w transporcie.
  5. Unikaj nagłego hamowania. Czekając z hamowaniem do ostatniej chwili, kierowca niepotrzebnie obciąża hamulce i przyspiesza tym samym ich zużycie. Zamiast tego lepiej stosować technikę hamowania silnikiem, która pozwala zatrzymać się w wyniku zmniejszania prędkości jazdy, dzięki czemu w czasie drogi od startu hamowania do zatrzymania paliwo nie jest spalane.
  6. Nie zostawiaj nic przypadkowi. Wbrew pozorom eco-driving to nie tylko czynności, jakie kierowca wykonuje, siedząc za kierownicą, jego możliwości zaczynają się już na etapie planowania trasy przejazdu. Optymalna trasa pod kątem minimalizacji spalania paliwa to taka, która pozwala poruszać się z mniej więcej stałą prędkością i ogranicza konieczność zatrzymywania się — warto więc unikać dróg prowadzących przez miasta, gdzie łatwo trafić na korki i zamiast tego stawiać na autostrady i drogi szybkiego ruchu.

Ekonomiczna jazda to jeden z najprostszych sposobów na zmniejszenie spalania i redukcję emisji zanieczyszczeń dostępnych dla przewoźników. Jego wprowadzenie nic nie kosztuje, wymaga jedynie odpowiedniego przeszkolenia pracowników, a w zamian przynosi liczne korzyści. W Marathon International doskonale rozumiemy, jak wiele możliwości oferują tego typu rozwiązania, dlatego wykorzystujemy je na co dzień i stale szukamy nowych usprawnień, które pomogą nam dalej się rozwijać.