Zalety zestawu Jumbo - innowacyjne zabudowy pojazdów i przyczep: lekkie, aluminiowe i ergonomiczne

29 grudnia, 2021 |

Właściwy dobór wykorzystanych narzędzi do wymagań konkretnego ładunku to podstawa, na której opiera się efektywność i opłacalność całego łańcucha dostaw. Nauczeni doświadczeniem przewoźnicy doskonale wiedzą, że rozwiązania uniwersalne nie wystarczają, by spełnić oczekiwania wszystkich klientów – co na przykład jeżeli przewożony ładunek jest lekki, ale jego objętość wymaga użycia większej naczepy? Właśnie dlatego firmy transportowe coraz częściej stawiają na elastyczność i udostępnianie klientom pojazdów umożliwiających nie tylko przewóz dużej ilości towarów, ale też różne sposoby załadunku. Jednym z takich rozwiązań jest ciężarówka Jumbo, która świetnie sprawdza się w transporcie wielkogabarytowym. Co warto o niej wiedzieć? Jak znaleźć wykonawcę przewozu, który posiada takie zestawy w swojej flocie?

Zestawy typu Jumbo – czym się wyróżnia?

Zestaw kubaturowy typu Jumbo sprawdzi się przede wszystkim w przypadku ładunków przestrzennych o dużej objętości, ale z powodzeniem może być wykorzystany również przy transportach towarów nietypowych czy dostawach drobnicowych. Pojemna naczepa pozwala na przewóz aż 38 europalet o łącznej kubaturze wynoszącej maksymalnie 118 m3 w ramach transportu realizowanego pojedynczym pojazdem.

Wymiary zestawu Jumbo

Ładowność wynosząca 22 tony to ogromny plus przy większych ładunkach. Jednak duży wpływ na praktyczność naczepy ma także jej powierzchnia – tutaj również ciężarówka Jumbo ma wiele do zaoferowania. Jej wymiary wewnętrzne to:

długość: 7,70 m + 7,70 m

szerokość: 2,48 m

wysokość: 3,02 m

Różne sposoby załadunku

Efektywność transportu zaczyna się już w chwili załadunku – niewłaściwe metody mogą prowadzić do opóźnień, a nawet uszkodzeń. Co istotne, przeszkodą może być już sama konstrukcja naczepy ograniczająca opcje ładowania. Zestawy przestrzenne Jumbo są idealnym rozwiązaniem dla osób chcących uniknąć takich komplikacji. Wyposażone w rozsuwany i obustronnie podnoszony dach poza standardowymi sposobami załadunku pozwalają na układanie towarów również od boku i od góry. Dodatkową zaletą są trapezy przejazdowe – ich wykorzystanie pozwala uniknąć odpinania naczepy w celu załadunku, co znacznie przyspiesza cały proces.

Jakie ładunki można przewozić ciężarówkami Jumbo?

Transport przestrzenny Jumbo najlepiej sprawdza się przy przewozie dużych gabarytów o stosunkowo niskiej wadze. Są to na przykład meble, artykuły budowlane, odzież czy sprzęty i narzędzia. Zestawy należące do Marathon International zostały przystosowane również do wymogów przewozów ADR, co dodatkowo zwiększa ich funkcjonalność i sprawia, że sprostają wymaganiom nawet bardzo wymagających zleceń, jak właśnie przewóz materiałów niebezpiecznych.

Nowoczesne wyposażenie jako podstawa sprawnego transportu

Flota Marathon International to już ponad 220 zestawów Jumbo, z których każdy posiada praktyczne wyposażenie. Poza dostosowaniem do różnych form załadunku w standardzie znajdują się m.in.:

 • odeskowanie aluminiowe,
 • możliwość przymocowania do naczepy mobilnego wózka widłowego,
 • certyfikat bezpieczeństwa ładunku PN EN 12642 Kod XL,
 • certyfikowany system mocowania ładunku SAFETY LOCK,
 • nowoczesny system telematyczny i GPS.

Zalety przewozów zestawami przestrzennymi Jumbo

 • Usprawnienie procesu transportowego: Łatwy i dostosowany do specyfiki ładunku załadunek, bezpieczeństwo towarów i funkcjonalne wyposażenie sprawiają, że transport drogowy z wykorzystaniem naczep typu Jumbo gwarantuje szybkie i sprawne dostawy zarówno na krótkich, jak i dłuższych trasach.
 • Możliwość jednorazowego przewożenia większej ilości towarów: Rozbijanie transportu na mniejsze ładunki generuje dodatkowe koszty i zwiększa ryzyko opóźnień czy zagubienia części towarów. Ciężarówka typu Jumbo pozwala przewozić duże ilości produktów i materiałów jednocześnie.
 • Optymalizacja kosztów: Optymalne wypełnienie przyczepy, sprawny załadunek i rozładunek, odpowiednie zabezpieczenie ładunku i terminowe dotarcie na miejsce – wszystko to wpływa na koszty związane z realizacją zlecenia. Wszelkiego rodzaju opóźnienia czy awarie mogą skutkować karami umownymi i prowadzić do nadprogramowych wydatków.
 • Sposób załadunku dostosowany do wymagań zlecenia: Wybierając transport Jumbo, nie musisz martwić się doborem naczepy do charakteru ładunku, ponieważ odpowiedni sposób jego załadunku zapewni samo wyposażenie ciężarówki. To rozwiązanie idealne dla klientów wymagających, którzy chcą mieć pewność, że przy przewozie ich towarów wykorzystane zostaną dopasowane do ich potrzeb narzędzia.

Jak wybrać przewoźnika do transportu wielkogabarytowego?

Wybór firmy transportowej jest kluczem do sprawnego i terminowego przewozu ładunków wielkogabarytowych. Jednak wybranie najlepszej oferty wcale nie jest łatwe i wymaga dokładnego zweryfikowania wielu kwestii, które wykraczają daleko poza temat finansów. Na co warto więc zwrócić uwagę, przeglądając oferty przewoźników?

 • Rodzaj i ilość posiadanych pojazdów. Nie każda firma transportowa posiada w swojej flocie zestawy przestrzenne Jumbo. W dodatku nawet jeżeli są one dostępne, ich liczba lub wyposażenie mogą być ograniczone. Najlepiej zweryfikować takie informacje jeszcze przed zawarciem współpracy.
 • Stan techniczny floty. Zdecydowanie bardziej opłacalne jest wybranie przewoźnika posiadającego nowe ciężarówki Jumbo, które poddawane są regularnym przeglądom. W ten sposób możliwe jest ograniczenie ryzyka awarii na drodze, a więc również wynikających z nich opóźnień.
 • Doświadczenie na danej trasie. Dostawy na długich trasach, szczególnie międzynarodowych, wymagają szczegółowego planowania oraz dopełnienia licznych formalności i wymogów prawnych. Doświadczenie na danym kierunku to gwarancja wiedzy niezbędnej do skutecznego przygotowania przewozu.
 • Znajomość wymagań konkretnego rodzaju ładunków. Sposób ładowania, mocowania, rozładunku, a nawet warunki i czas transportu muszą być każdorazowo dostosowane do specyfiki przewożonego towaru. Warto więc dopytać o to, czy przewoźnik posiada niezbędną wiedzę i narzędzia, szczególnie w przypadku nietypowych zleceń.
 • Kwalifikacje zespołu. Sprawny przebieg realizacji transportu zależy w dużej mierze od profesjonalizmu i umiejętności pracowników, którzy odpowiadają za poszczególne zadania na każdym etapie od przygotowań do samego przewozu i rozładunku. Brak odpowiedniego przeszkolenia i uprawnień może wiązać się z komplikacjami, a nawet dodatkowymi kosztami i uszkodzeniami.
 • Posiadanie ubezpieczenia. Nawet najdokładniejsze planowanie i najlepiej wyszkolona kadra pracownicza nie są w stanie zapewnić pełnego bezpieczeństwa. Wiele zagrożeń wynika po prostu z czynników niezależnych od przewoźnika. Z tego powodu niezwykle ważną kwestią jest posiadanie ubezpieczenia OCP.

W Marathon International realizujemy przewozy całopojazdowe i drobnicowe na trasach krajowych i europejskich, również z wykorzystaniem zestawów przestrzennych Jumbo. Na każdym etapie zlecenia dbamy o dobrą komunikację, jakość i zgodność z oczekiwaniami klienta. Jeżeli zależy Ci więc na sprawnych i terminowych dostawach towarów, zachęcamy do kontaktu i omówienia szczegółów!