Logistyka a spedycja - różnice

14 kwietnia, 2022 |

Sprawny ciężarowy transport drogowy wymaga wspólnej pracy wielu specjalistów, dla osób postronnych różnice pomiędzy poszczególnymi dziedzinami mogą jednak nie być oczywiste — w efekcie zakres obowiązków, jakie wykonuje na przykład spedytor a logistyk, często bywa mylony. W dodatku wiele firm z branży TSL oferuje kompleksowe usługi łączące wszystkie elementy realizacji zlecenia transportowego w ramach jednej oferty. Sprawia to, że klienci wcale nie muszą w pełni rozumieć, czym różni się logistyk a spedytor, by mieć pewność, że wynikiem współpracy z danym przewoźnikiem będzie najlepsza spedycja międzynarodowa. Jednak dla osób, które chcą mieć jasny obraz branży lub są zainteresowane rozwijaniem kariery w jednym z tych zawodów, przygotowaliśmy krótki przewodnik po podobnych zagadnieniach.

Czym jest logistyka?

Logistyka transportu obejmuje przede wszystkim planowanie całego przebiegu zlecenia, a jej podstawowym celem jest zadbanie o jego sprawną realizację. W tym celu specjalista ds. logistyki musi zadbać o dobranie odpowiedniego środka transportu i narzędzi, wybranie optymalnej trasy oraz takie zaplanowanie przejazdu, by przebiegał zgodnie z planem i pozwalał na terminową dostawę. Ważnym elementem pracy w logistyce jest dobra znajomość wymagań różnych typów ładunku, zrozumienie specyfiki branży transportowej i wiedza na temat przepisów regulujących organizację transportu międzynarodowego i krajowego.

Czym jest spedycja?

Zadania, jakimi w transporcie zajmuje się spedycja, również są elementem procesów logistycznych, dziedzina ta obejmuje jednak węższy zakres obowiązków, związanych przede wszystkim z organizacją i przygotowaniem transportu. Spedytor musi zadbać o kwestie takie jak przygotowanie pojazdu, ładunku i dokumentacji przewozowej, a także na bieżąco monitorować realizację zlecenia i rozwiązywać ewentualne problemy pojawiające się na drodze, na przykład opóźnienia czy awarie.

Spedycja a logistyka – podsumowanie różnic

Jak widać niektóre aspekty pracy logistyki i spedycji mogą się pokrywać, szczególnie w przypadku firm, które w ramach swojej działalności wykonują obie te usługi. Jednak nawet wtedy, kiedy rozdzielone są na osobne działy lub przedsiębiorstwa, są ze sobą ściśle powiązane, a ich skuteczne połączenie jest niezbędne dla sprawnego transportu towarów — szczególnie w przypadku tras międzynarodowych, których planowanie wymaga większej wiedzy i doświadczenia. W skrócie możemy przyjąć, że logistyka zajmuje się szeroko rozumianym planowaniem transportu ładunków, spedycja zaś odpowiada za kwestie praktyczne — przygotowuje i organizuje przewóz towarów z miejsca A do miejsca B zgodnie z ustalonym przez logistyków planem.

Praca w branży transportowej to bez wątpienia kariera pełna wyzwań i możliwości, a najlepsi specjaliści mogą liczyć na bardzo atrakcyjne warunki finansowe. Jest to więc bardzo ciekawy kierunek rozwoju. Już na samym początku warto jednak zastanowić się, która dziedzina interesuje nas najbardziej — niektóre osoby lepiej poradzą sobie jako logistyk lub spedytor, a dyspozytor to stanowisko, które przypadnie do gustu innym. Należy też zdawać sobie sprawę z tego, że z zajmowaniem się logistyką transportu, spedycją oraz samym transportem wiąże się duża odpowiedzialność — z tego powodu trzeba być gotowym na ciągłe przyswajanie nowej wiedzy i poszerzanie katalogu swoich umiejętności, by być w stanie nieustannie wykonywać swoje obowiązki na najwyższym poziomie.

W Marathon International zajmujemy się wszystkim od magazynowania, przez logistykę i spedycję, aż do transportu różnego rodzaju ładunków na terenie całej Europy. Nieustannie się rozwijamy, co wymaga od nas również regularnego powiększania naszego zespołu — jeśli jesteś więc zainteresowany pracą w firmie transportowej o ugruntowanej pozycji w branży, zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy.