Na co należy uważać przewożąc delikatne towary?

3 listopada, 2021 |

Podstawowym zadaniem każdej firmy transportowej jest dostarczenie towarów w miejsce docelowe w terminie i bez uszkodzeń. Czy jednak możliwe jest zagwarantowanie takiego rezultatu w przypadku ładunków szczególnie wrażliwych na uszkodzenia? Jak zabezpieczyć wysyłane produkty, by nie ucierpiały w czasie drogi? W takich przypadkach nie sprawdzą się uniwersalne rozwiązania, a stosowane metody powinny zawsze być dobierane pod kątem specyfiki przewożonego ładunku i oczekiwań konkretnego klienta. Na co należy więc zwrócić uwagę przy przygotowywaniu takich przewozów?

Czym są towary delikatne?

Do grupy towarów delikatnych zaliczają się wszystkie przedmioty, które są szczególnie podatne na uszkodzenia, na przykład z powodu materiału wykonania. Są to więc m.in.:

 • przedmioty szklane i ceramiczne (np. naczynia, dekoracje, wyposażenie domu, lustra),
 • urządzenia elektroniczne (np. monitory, laptopy, smartfony, telewizory),
 • materiały wykończeniowe (np. płytki, szyby),
 • instrumenty muzyczne i dzieła sztuki.

Pomiędzy poszczególnymi rodzajami towarów kruchych i wrażliwych mogą występować znaczne różnice dotyczące wagi, wielkości i kształtu. Z tego powodu w każdym przypadku do kwestii ich zabezpieczenia i zapakowania należy podejść indywidualnie w celu znalezienia najlepiej dopasowanych rozwiązań.

Czy transport delikatnych towarów wymaga specjalnych rozwiązań?

Tak. Przygotowanie ładunku i przewozu w sposób nieuwzględniający podwyższonego ryzyka dla jakości transportowanych rzeczy może skutkować ich uszkodzeniem. W efekcie na straty finansowe narażony jest zarówno zleceniodawca, jak i firma transportowa i odbiorca przesyłki. Kwestia bezpieczeństwa jest więc niezwykle istotna, a szukanie w tym zakresie dodatkowych oszczędności bywa bardzo kosztowne.

Wśród spraw istotnych dla bezpieczeństwa przedmiotów delikatnych w czasie transportu jest:

 • wybór wielkości i rodzaju opakowania,
 • zabezpieczenie pakowanych rzeczy,
 • sposób obchodzenia się z paczką w czasie załadunku i transportu,
 • oznaczenie paczek,
 • właściwe rozmieszczenie ładunku na naczepie.

Jak przygotować transport delikatnego ładunku?

1. Pakowanie

Przed zapakowaniem każdy przedmiot powinien zostać osobno zabezpieczony — nawet w przypadku wysyłania większej ilości rzeczy w jednej paczce. Wybierając opakowanie najlepiej zadbać o odpowiednie dopasowanie jego wielkości. W zbyt dużym pudełku przewożone rzeczy mogą poruszać się w niekontrolowany sposób i ulegać uszkodzeniom w wyniku uderzania o jego boki. Wolną przestrzeń należy wypełnić styropianem, papierem lub innymi wypełniaczami w celu unieruchomienia towaru. Warto też upewnić się, że ściany kartonu są wystarczająco sztywne i solidne, by wyeliminować ryzyko wgnieceń w czasie przenoszenia czy sortowania.

2. Oznaczenie

Kolejną ważną rzeczą po odpowiednim zapakowaniu jest umieszczenie oznaczeń. Powinny jasno wskazywać na rodzaj towaru i być umieszczone w widocznym miejscu, tak by osoby zajmujące się sortowaniem i pakowaniem wiedziały, że należy obchodzić się z przesyłką ostrożnie.

oznaczenia transportowe

3. Załadunek

W związku z załadunkiem istotne są trzy kwestie:

 • w czasie ładowania towarów do ciężarówki trzeba mieć na uwadze ich delikatność i zadbać o to, by nie przewracały się i były odpowiednio ustawione,
 • ładunek powinien być zamocowany lub ułożony w taki sposób, by nie przemieszczał się po naczepie w czasie jazdy,
 • przy układaniu paczek konieczne jest pamiętanie o ich wadze — opakowania z delikatnymi rzeczami nie powinny być układane na spodzie, szczególnie pod cięższymi przedmiotami.

4. Przewóz

Dobrze zaplanowana trasa w połączeniu z umiejętnościami doświadczonego kierowcy pozwala wystrzec się wielu zagrożeń. Płynna jazda oraz unikanie zniszczonych i nierównych dróg zmniejszają wstrząsy, które tworzą ryzyko pęknięć i uszkodzeń.

Transport delikatnych ładunków — na co należy uważać?

 • Nieprawidłowe oznaczenie paczek. Etykieta ostrzegawcza lub napis na opakowaniu wskazujący na delikatną zawartość, pozwala uniknąć nieostrożnego obchodzenia się z paczką w sortowni i w czasie załadunku. Brak takiej informacji lub umieszczenie jej w mało widocznym miejscu stanowi więc spore ryzyko dla bezpieczeństwa transportowanych towarów. Dla pewności najlepiej postawić na kontrastowe, rzucające się w oczy barwy i nakleić ostrzeżenia z każdej strony kartonu.
 • Korzystanie z niesprawdzonych tras. Profesjonalne zaplecze logistyczne i doświadczenie w organizowaniu przewozów na danej trasie pozwala zoptymalizować drogę ładunku, tak by do celu dotarł jak najszybciej i bez komplikacji. Znajomość lokalnych warunków drogowych ma kluczowe znaczenia dla sprawnej realizacji zlecenia, ponieważ jazda po niskiej jakości drogach o nierównej nawierzchni może skutkować nagłymi wstrząsami naczepy.
 • Niskiej jakości opakowania. Solidne opakowanie stanowi jedno z podstawowych zabezpieczeń znajdującego się w nim ładunku. Wykorzystanie przy pakowaniu zamienników kiepskiej jakości lub wadliwych zwiększa ryzyko powstania odkształceń, a nawet rozerwania się kartonu w czasie transportu.
 • Nieprzemyślany załadunek. Wśród częstych przyczyn zniszczeń przewożonych towarów znajduje się nieprawidłowe rozłożenie obciążenia układanych na sobie paczek oraz brak mocowań, które utrzymają je w miejscu w czasie jazdy.

Ile kosztuje transport towarów delikatnych?

Koszt dostarczenia ładunku wyliczany jest indywidualnie dla każdego zlecenia z uwzględnieniem m.in.:

 • rodzaju ładunku,
 • ilości towaru,
 • wielkości i wagi przewożonych przedmiotów,
 • trasy transportu,
 • niezbędnych zabezpieczeń,
 • narzędzi potrzebnych do realizacji zlecenia.

przewóz towarów delikatnych

Planując wydatki, warto skupić się jednak nie tylko na samej cenie usługi, ale uwzględnić też kwestie zabezpieczeń stosowanych przez przewoźnika czy posiadanego ubezpieczenia OCP. To istotne, ponieważ wszelkie uszkodzenia mogą okazać się bardzo kosztowne i to nie tylko z powodu straty towaru. Na przykład w przypadku dostarczania materiałów i komponentów niezbędnych w procesie produkcji, ich zniszczenie w czasie dostawy może skutkować brakami i przestojami w działaniu linii produkcyjnej. Z kolei w branży e-commerce dostarczenie do klienta uszkodzonego zamówienia wiąże się nie tylko z koniecznością zwrotu pieniędzy lub wymianą produktu, ale też pojawieniem się niekorzystnych opinii na temat jakości usługi.

Organizacja transportu towarów delikatnych wymaga szczegółowego planowania i zastosowania skutecznych metod na każdym etapie od zapakowania ładunku do jego wypakowania po dotarciu na miejsce. W Marathon International zapewniamy kompleksowe wsparcie w zakresie transportu, spedycji i logistyki w kraju i za granicą — planowaniem nie musisz zajmować się samodzielnie, dużo sprawniej poradzą sobie z tym nasi specjaliści!