Jak zostać kierowcą ciężarówki?

11 marca, 2021 | E-commerce

Według statystyk w Polsce pracuje obecnie około 650 tysięcy kierowców zawodowych. Co więcej, z racji szybko rozwijającej się branży transportowej firmy potrzebują coraz więcej pracowników. Mnóstwo ofert pracy w połączeniu z atrakcyjnymi zarobkami przekłada się na spore zainteresowanie pracą w tym zawodzie. Czy każdy może wykonywać tę pracę? Jakie kroki należy podjąć, żeby zostać kierowcą ciężarowym?

Jakie uprawnienia są potrzebne do kierowania ciężarówką?

Kierowca tira musi wcześniej odbyć kurs prawa jazdy dla odpowiedniej kategorii. W przypadku pojazdów o masie 3,5 tony jest to C, a dla ciągników powyżej tej masy — C1. Należy pamiętać, że jazda z przyczepą wymaga od kierowcy posiadania prawa jazdy o kategorii C+E, C1+E, D lub D+E. Warto zaznaczyć, że jest to pewnego rodzaju inwestycja, ponieważ zdobycie uprawnień na pojazdy trzeba przeznaczyć ponad 2 tysiące złotych.

Sama licencja na prowadzenie pojazdów ciężarowych to za mało, żeby móc pracować w firmie transportowej. Konieczne jest świadectwo kwalifikacji zawodowych. Należy pamiętać, że nie jest one wydawane dożywotnio, a na 5 lat. Po upływie tego okresu trzeba przejść szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych. Z innych dokumentów wymagane jest także orzeczenie lekarskie i psychologiczne.

Od zapisania na kurs, do pierwszego zlecenia — ile trzeba czekać?

Kurs prawa jazdy na kategorie C+E zawiera 20 godzin zajęć teoretycznych oraz 25 praktycznych. W to trzeba wliczyć także egzamin wewnętrzny. To, jak długo trwa kurs, zależy w głównej mierze od ośrodka szkolenia kierowców oraz częstotliwości jazd. Zazwyczaj trwa to od 1,5 do 3 miesięcy. Po skończonym kursie należy się zapisać na egzamin teoretyczny i praktyczny. Tutaj czas oczekiwania zależy od ilości osób oczekujących na swój test.

Po odebraniu swojego prawa jazdy oraz pozostałych uprawnień można zająć się szukaniem pracy. Firmy transportowe bez przerwy poszukują pracowników na stanowisko kierowcy ciężarówki. Wystarczy tylko przenieść