Co to jest sieć dystrybucji i jakie są jej rodzaje?

12 maja, 2022 |

Wraz z rozwojem globalnej konsumpcji, coraz więcej firm operuje na więcej niż na jednym rynku. By móc zrealizować zwiększoną liczbę zamówień i utrzymać wysokie zadowolenie klientów, potrzebna jest efektywna sieć dystrybucji. Sprawne przemieszczanie gotowych wyrobów od producenta do finalnego odbiorcy może okazać się kluczem do sukcesu Twojego przedsiębiorstwa. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o dystrybucji i jak stworzyć idealną sieć dla Twojej firmy.

Czym jest dystrybucja?

Dystrybucja jest sposobem przemieszczania towarów konsumpcyjnych lub produkcyjnych z miejsca ich wytworzenia oraz sprzedaży do miejsca ich użytkowania i polega na niwelowaniu barier (np. czasowych, geograficznych). Jest to działalność, której głównym celem jest zaspokajanie potrzeb nabywców, a jednocześnie zapewnianie dobrej obsługi klienta producentom.

Sieć dystrybucji – definicja

Sieć dystrybucji jest grupą współpracujących ze sobą przedsiębiorstw, które biorą udział w procesie dostarczania towarów i usług do ich nabywców. Łańcuch dostaw zaczyna się w momencie wytworzenia danego przedmiotu i dostarczenia go w następne miejsce, np. do dużej hurtowni. Później dany produkt musi zostać przetransportowany do mniejszych magazynów, aby w ostatecznym rozrachunku pojawić się na półce sklepowej czy w innych przedsiębiorstwach. Jak łatwo domyślić się, im większa sieć i łańcuch pośredników, przez których dany towar musi przejść, aby trafić w ręce konsumenta, tym większe koszty musi on ponieść.

Musisz wiedzieć, że sieć dystrybucji w wielu przypadkach ma ogromny wpływ na końcową cenę dengo produktu. Warto zadbać o to, by właściwa firma transportowa była częścią sieci dystrybucji, bo w dzisiejszych czasach to transport ma największy wpływ na koszty spedycji.

Główne rodzaje sieci dystrybucji

Firmy transportowe działają na dwóch różniących się od siebie zasadach, dlatego sieci dystrybucji można podzielić na dwa rodzaje, a każda z nich ma zupełnie inne zalety, jak i wady. Wyróżnia się następujące rodzaje sieci dystrybucji:

  • dystrybucja bezpośrednia – producent samodzielnie realizuje proces dystrybucji bez pomocy podmiotów zewnętrznych.
  • dystrybucja pośrednia – w której wykorzystuje się wyspecjalizowanych w tej dziedzinie pośredników. Polega na stworzeniu sieci dystrybucji z kilku podmiotów, w tym wyspecjalizowanych przewoźników.

Odpowiednie zaprojektowanie sieci dystrybucji zależy przede wszystkim od charakterystyki konkretnego przedsiębiorstwa. Dlatego oprócz wspomnianych dwóch podstawowych rodzajów sieci dystrybucji, można spotkać także model hybrydowy, który łączy w sobie cechy obu modeli.

Stworzenie wydajnej sieci dystrybucyjnej jest niezwykle ważne dla każdego przedsiębiorstwa wchodzącej w jej skład. Kluczowe staje się więc balansowanie pomiędzy kosztem produkcji, dostawy a ostateczną ceną za produkt, jaką konsument zobaczy u sprzedawcy. Sieć dystrybucji powinno się więc optymalizować, zwiększać efektywność i zmniejszać koszty, aby być jak najbardziej konkurencyjnym na rynku.