Wady i zalety transportu samochodowego

17 maja, 2023 |

Każdego roku obsługujemy dziesiątki tysięcy zleceń w ponad 20 krajach na całym kontynencie europejskim. Trudno więc o lepszych ekspertów od spedycji międzynarodowej niż zespół Marathon International. Podczas wielu lat działalności bardzo dokładnie poznaliśmy też zalety i wady transportu samochodowego. Dzisiaj chcemy podzielić się z Tobą naszymi doświadczeniami. Przygotowaliśmy artykuł, z którego dowiesz się, dlaczego takie usługi są cenione przez przedsiębiorstwa z szerokiego spektrum branż. Powiemy też nieco o słabych punktach przewozów realizowanych z wykorzystaniem infrastruktury drogowej. Głęboko wierzymy, że zaprezentowane informacje okażą się przydatne przy wyborze sposobu dostawy Twojego towaru!

Uniwersalność – najważniejsza zaleta transportu samochodowego

Jednym z atutów, który od razu przychodzi nam na myśl, jest oczywiście uniwersalność tego rodzaju usług. Transport samochodowy ma tę zaletę, że oferuje sprawdzone rozwiązania w zakresie bezpiecznego przewozu dowolnego towaru. Koniecznie trzeba też podkreślić, że nawet jeżeli wyprodukowane przez nas wyroby będziemy chcieli dostarczyć w inny sposób, np. drogą morską lub powietrzną, i tak w końcu na którymś etapie ładunek trafi do ciężarówki. Trudno przecież oczekiwać, że Twoi klienci będą dysponować własnym lotniskiem lub portem. Transport samochodowy to dla biznesu nieskończone możliwości. Świetnie sprawdzi się zarówno wtedy, gdy trzeba przewieźć towar wyjątkowo cenny oraz wrażliwy na uszkodzenie, jak i wówczas, kiedy chcemy wysłać w drogę materiały niebezpieczne, produkty wymagające przechowywania w ściśle kontrolowanej temperaturze czy przedmioty ponadgabarytowe.

Duża konkurencja na rynku transportu samochodowego i płynące z niej korzyści dla biznesu

Podczas, gdy branże realizujące dostawy towaru drogą powietrzną i morską wciąż są dość ekskluzywne, konkurencja na lądzie jest bardzo zacięta. Dlaczego to takie ważne w kontekście opłacalności transportu samochodowego, także w wersji międzynarodowej? Bo, gdy o zlecenia rywalizują setki firm jednocześnie, najbardziej zyskuje Klient – każdy spedytor pragnie wyróżnić się możliwie jak najwyższym poziomem jakości usług i nie może pozwolić sobie na windowanie cen. W efekcie transport samochodowy, nawet ten realizowany za pomocą najnowocześniejszych, wysoce specjalistycznych pojazdów, w rzeczywistości jest stosunkowo tani.

Kolejną zaletą jest duża elastyczność przewozów kołowych. Klienci zwracają uwagę przede wszystkim na szeroki wachlarz możliwości pozwalających na optymalizację procesów logistycznych pod kątem finansowym. Nic przecież nie stoi na przeszkodzie, aby udzielić zlecenia na np. przewóz drobnicowy i zaoszczędzić na kosztach transportu samochodowego dzięki podziałowi przestrzeni ładunkowej pojazdu pomiędzy nawet kilka różnych firm. To bardzo wygodne rozwiązanie, jeżeli sprzedajesz np. jedynie kilka palet towaru nieobjętego datą przydatności i chcesz, aby działalność dystrybucyjna przyniosła Ci jak największy zysk. Twój produkt jest bardzo delikatny i boisz się, że ulegnie uszkodzeniu w wyniku częstego przepakowywania? Nie ma problemu – dostępne są też przecież bezpieczne przewozy całopojazdowe!

Jakie wady ma transport samochodowy?

Choć jest zdecydowanie najtańszym i najbardziej wszechstronnym sposobem realizacji dostaw, także on ma swoje słabsze strony. Należy pamiętać przykładowo, że nie sprawdzi się przy przewozie towaru na szczególnie duże odległości – ładunki z Polski do Chin dużo taniej będzie wysłać drogą morską. Podczas transportu samochodowego nie zawsze można wykluczyć też opóźnienia. Zdarza się czasami przecież, że poszczególne odcinki trasy są zablokowane ze względu na kolizję drogową lub kierowca musi jechać wolniej ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne panujące danego dnia. Niekorzystnym zjawiskiem dla środowiska naturalnego jest ponadto emisja spalin generowanych przez pojazdy ciężarowe, choć warto powiedzieć, że samoloty odpowiedzialne są za znacznie większy ślad węglowy.

Pomimo swoich wad, zalety transportu samochodowego są absolutnie nie do przecenienia. Jeżeli poszukujesz zaufanego partnera w tej branży, który zapewni Ci przewóz ładunku w model just-in-time dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb w rozsądnej cenie, wybierz Marathon International!