Transport drobnicowy - czym jest?

2 grudnia, 2021 |

Sprawny łańcuch dostaw to kwestia kluczowa dla działalności takich sektorów gospodarki jak handel czy produkcja, jego optymalizacja wymaga jednak dobrania odpowiednich form transportu do potrzeb danej działalności. Nie w każdej sytuacji przewozy całopojazdowe będą rozwiązaniem najkorzystniejszym. W przypadku mniejszych lub bardziej zróżnicowanych przesyłek dużo bardziej opłacalnym wyborem będzie drobnicowy transport ciężarowy. Na czym polega ten rodzaj usługi? W jakich sytuacjach się sprawdzi?

Transport drobnicowy — co to?

Transport drobnicowy określany jest również jako transport częściowy lub transport LTL, czyli Less Than Truckload. Dotyczy przewozów mniejszych przesyłek, których ilość oraz wielkość nie jest wystarczająca do całkowitego zapełnienia naczepy. W takich przypadkach ładunek składa się z wielu części, z których każda stanowi osobny ładunek drobnicowy — jest to forma dostaw umożliwiająca współdzielenie przestrzeni ładownej przez większą liczbę nadawców, a każdy zleceniodawca płaci za usługę na podstawie wagi i wielkości wysyłanych towarów. Większa elastyczność powiązana jest z wydłużeniem czasu realizacji zlecenia. Istnienie więcej niż jednego nadawcy i odbiorcy sprawia, że trasa nie przebiega bezpośrednio od punktu A do punktu B, a podzielona jest na krótsze fragmenty — z tego powodu czas dostawy może być dłuższy w porównaniu z transportem całopojazdowym.

Jak przewozić ładunki drobnicowe?

Jakie towary można przewozić jako przesyłki drobnicowe?

Do przesłania w ramach transportu drobnicowego nadają się towary o stosunkowo niewielkich gabarytach, pakowane zbiorczo lub pojedynczo, o różnych kształtach, w tym nietypowych. W celu ułatwienia przeładunku i przewozu przesyłki jednostkowe mogą być łączone w zbiorcze jednostki ładunkowe.

Ten rodzaj usługi wyklucza m.in. transporty o wysokiej wartości (np. wyroby jubilerskie, papiery wartościowe), ładunków wymagających specjalnych warunków (np. rośliny, świeża żywność), zwierząt oraz materiałów niebezpiecznych. W przypadku wątpliwości związanych z możliwością uwzględnienia konkretnych towarów w ładunku zaleca się wcześniejszy kontakt z przewoźnikiem i uzgodnienie szczegółów.

Jak zabezpieczyć ładunek drobnicowy?

Ilość paczek oraz różnorodność towarów biorących udział w jednym transporcie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem uszkodzeń. Kwestia dobrania odpowiednich zabezpieczeń staje się więc kluczowa dla zapewnienia bezawaryjnego dotarcia przesyłek w miejsce docelowe. Możliwe do podjęcia kroki podzielić możemy na te, za które odpowiada nadawca oraz te będące odpowiedzialnością firmy transportowej.

Zadania dla nadawcy

Przy pakowaniu należy zadbać o wykorzystanie solidnych opakowań bez żadnych uszkodzeń i upewnić się, że wszelkiego rodzaju kartony, folie czy worki chroniące zawartość są starannie zamknięte. Szczególną uwagę warto zwrócić na wzmocnienie dna pudeł, by nie otworzyły się przy przenoszeniu.

Istotną kwestią jest też zabezpieczenie samego towaru wewnątrz paczki. Jego rodzaj najlepiej dostosować do specyfiki danego materiału. Przede wszystkim należy w miarę możliwości unieruchomić produkty, by nie uległy zniszczeniom, poruszając się swobodnie wewnątrz opakowania. W przypadku rzeczy delikatnych konieczne będzie również zastosowanie widocznych oznaczeń, które wskażą prawidłowy sposób postępowania przy załadunku.

Zadania dla przewoźnika

Rolą przewoźnika jest przede wszystkim zgodne z wytycznymi zawartymi w umowie przewozu dostarczenie ładunku do odbiorcy. W tym celu niezbędne jest zachowanie należytej staranności przy załadunku, sortowaniu i rozładunku towarów. Przesyłki nie tylko muszą trafić do właściwej ciężarówki, ale też być odpowiednio rozmieszczone, czyli w sposób umożliwiający ich sprawny rozładunek oraz zapewniający bezpieczeństwo w czasie transportu — jest to istotne na przykład przy ułożeniu warstwowym, kiedy należy zwrócić uwagę na ciężar paczek, tak by te najcięższe znalazły się na samym dole.

Przewozy LTL — korzyści i zagrożenia

Przesyłki drobnicowe narażone są na większe ryzyko niż ma to miejsce w przypadku przewozów FTL, do czego przyczyniają się kwestie takie jak m.in.:

  • Dodatkowe przeładunki w drodze od nadawcy do odbiorcy: Ładunek jest przeładowywany w celu zebrania wszystkich towarów transportowanych na danej trasie.
  • Zawartość naczepy stanowią przesyłki o różnej charakterystyce, wielkości, wadze i kształcie: Stanowi to utrudnienie w załadunku i grozi uszkodzeniami w wyniku nieprawidłowego rozmieszczenia.
  • Ryzyko rozdzielenia pojedynczych przesyłek lub dodania ich do złego ładunku zbiorczego: Podobne komplikacje wynikać mogą nie tylko z błędów przy przeładunku, ale też na przykład z niewłaściwego oznaczenia paczek.

Przy zastosowaniu właściwych środków ostrożności możliwe jest jednak przeciwdziałanie takim zagrożeniom w celu osiągnięcia maksymalnych korzyści, jakie oferuje spedycja drobnicowa. Wśród jej największych zalet warto wymienić:

  • Oszczędności finansowe: Zleceniodawca płaci tylko za przewóz nadanego ładunku, zamiast całej naczepy, co w przypadku mniejszych potrzeb transportowych jest zdecydowanie bardziej opłacalne.
  • Elastyczne usługi: Transport LTL umożliwia organizację mniejszych, ale regularnych przewozów w oparciu o bieżące potrzeby — jest to świetne rozwiązanie na przykład dla branży e-commerce.
  • Wysyłanie wielu przesyłek jednocześnie: Mniejsze firmy oraz przedsiębiorstwa chcące ograniczyć ilość magazynowanych towarów mogą wiele zyskać na przewozach drobnicowych — to możliwość jednoczesnego wysyłania przesyłek do różnych odbiorców bez potrzeby organizowania osobnych dostaw.

Oferta Marathon International obejmuje zarówno usługi całopojazdowe, jak i drobnicowe — zależy nam na maksymalnym dopasowaniu realizacji usługi do rzeczywistych potrzeb każdego klienta. Właśnie dlatego jesteśmy najlepszym wyborem, jeśli szukasz przewoźnika, który zorganizuje dla Ciebie transport ciężarowy — Niemcy, Belgia, Francja, inne państwa UE czy trasy krajowe, niezależnie od miejsca docelowego dotrzemy tam z Twoim ładunkiem sprawnie i na czas!