Wodór jako alternatywne źródło energii

28 grudnia, 2021 |

Alternatywne źródła energii w coraz większym stopniu postrzegane są jako skuteczny sposób walki z zanieczyszczeniem powietrza i zmianami klimatu. Nic więc dziwnego, że rosnąca świadomość ekologiczna przekłada się również na rosnące zainteresowanie energią wodorową jako czystym źródłem zasilania dla firm przewozowych. Ogromny potencjał tego rozwiązania i jego korzyści sprawiają, że jest to zdecydowanie jeden z ciekawszych kierunków rozwoju branży transportowej. Na jakim etapie znajdują się jednak prace nad jego wprowadzeniem? Jakie możliwości dostępne są już dziś, a z jakich przedsiębiorstwo spedycyjne skorzystać będzie mogło dopiero w przyszłości?

Zastosowanie wodoru jako źródła energii w samochodach – podstawowe informacje

Wykorzystanie wodoru do zasilania jako zastępstwa dla paliw kopalnych nie jest pomysłem nowym, na drodze do jego rozpowszechnienia przez lata stała jednak istotna przeszkoda – niska wydajność i wysokie koszty jego wytwarzania. Obecnie rozwój technologii pozwala jednak na znaczne usprawnienie tego procesu, co daje duże nadzieje na zwiększenie udziału wodoru w ogrzewaniu i dostarczaniu prądu do odbiorców prywatnych oraz biznesowych, ale co istotne także w napędzaniu ruchu drogowego. Co jest w stanie zaoferować w tym momencie samochód wodorowy przewoźnikom?

Dostępność

Historia aut napędzanych wodorem sięga już kilku dekad wstecz i zaczyna się od wyprodukowania przez General Motors Electrovana w 1966 roku. Z kolei pierwsze seryjnie produkowane samochody wodorowe zaczęły pojawiać się dopiero w ostatnim dziesięcioleciu wraz z wprowadzeniem na rynek w 2014 roku Toyoty Mirai. W okresie pomiędzy tymi dwoma wydarzeniami sposoby produkcji oraz sama technologia wykorzystująca wodór uległa znacznym zmianom, zarówno w kwestii osiągów, jak i wydajności i opłacalności.

Równolegle do rozwijania samochodów osobowych trwały prace nad stworzeniem ciężarówek wodorowych zdolnych do pokonywania długich tras w ramach drogowego transportu towarów. Ze względu na dużo większe obciążenie i oczekiwania dotyczące mocy oraz zasięgu tirów w porównaniu z mniejszymi pojazdami jest to zadanie wymagające nieco innego podejścia. Regularnie pojawiają się już jednak informacje ze strony znanych marek jak Mercedes, Toyota czy Hyundai o zaawansowanych pracach nad takimi ciężarówkami. W ostatnich latach na drogach pojawiają się już też pojedyncze modele oraz prototypy ciężarowych pojazdów transportowych, można więc spodziewać się ich rosnącej dostępności w kolejnych latach.

Koszty

Ponieważ w większości przypadków prace są obecnie na etapie projektowym lub obejmują prototypowe samochody wodorowe, cena takich ciężarówek nie jest jeszcze do końca jasna. Warto jednak pamiętać, że wraz z dalszym rozwojem technologii i zwiększonym popytem na tego typu pojazdy, ich ceny z pewnością staną się z czasem o wiele bardziej konkurencyjne niż w fazie początkowej.

Nie bez znaczenia są też koszty eksploatacji. Wysokie ceny paliwa w znaczny sposób odbijają się na kosztach operacyjnych przedsiębiorstw transportowych, podnosząc tym samym wydatki również dla klientów. W przypadku wodoru określenie ceny dla polskiego rynku utrudnia brak infrastruktury, można jednak opierać się na danych dla rynku niemieckiego – cena wodoru na stacji dla klienta indywidualnego to koszt ok. 9,5 EUR za 1 kg, czyli ilość pozwalającą na przejechanie około 100 km.

Korzyści

Wodór może być wykorzystywany na dwa sposoby: stanowiąc źródło zasilania oraz pomagając w magazynowaniu energii z odnawialnych źródeł jak fotowoltaika czy elektrownie wiatrowe. Jego wykorzystanie w transporcie nie jest też związane z żadnym dodatkowym ryzykiem – zbiorniki na wodór są bezpieczne, a sam wodór w przypadku ewentualnych nieszczelności szybko się ulatnia, ponieważ jest lżejszy od powietrza.

Dodatkową zaletą jest pozytywny wpływ na środowisko, szczególnie w przypadku wodoru, przy którego produkcji wykorzystana została zielona energia ze źródeł odnawialnych. Jest to więc rozwiązanie dobre dla planety, a uwzględniając rosnące ceny paliwa i stały rozwój technologii, który według prognoz obniży koszty produkcji, można spodziewać się też jego rosnącej opłacalności pod względem finansowym.

Potencjał energii wodorowej w transporcie ciężarowym

Stosowanie wodoru ma duży potencjał w drogowym transporcie towarów, a korzyści, jakie oferuje, sprawiają, że jest to prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie na dalekich trasach. Można więc założyć, że wraz z wprowadzaniem do ogólnej sprzedaży nowych pojazdów, ich ilość na drogach będzie szybko się zwiększać. Zmiana ta nastąpi najprawdopodobniej już w najbliższych latach. Na przykład Mercedes planuje stworzenie ciężarówek na wodór ciekły w ciągu najbliższych dwóch lat. Przejście na wodór pozwoli zmniejszyć ślad węglowy całej branży transportowej, a dodatkowo w dłuższej perspektywie może przyczynić się również do obniżenia cen usług przewozowych.

Samochody na wodór w Polsce – kiedy?

Napęd wodorowy na polskich drogach to w dalszym ciągu duża rzadkość, do czego niestety przyczynia się brak infrastruktury – kierowców zainteresowanych tym rozwiązaniem zniechęca brak możliwości tankowania w kraju. W tym roku powstała pierwsza stacja tankowania wodoru, jest to jednak inwestycja prywatna zrealizowana przez Zygmunta Solorza-Żaka na terenie należącym do telewizji Polsat. Na stacje dostępne dla wszystkich użytkowników ruchu drogowego trzeba jeszcze poczekać, chociaż takie projekty znajdują się już w planach grupy LOTOS i Orlenu. Podobną inwestycję miała realizować grupa PGNiG, ale według ostatnich informacji nie dojdzie ona do skutku.

Marathon International nie posiada jeszcze w swojej flocie ciężarówek wodorowych, ponieważ rozwiązania spełniające wymagania transportu dalekobieżnego nie są na ten moment dostępne. Na bieżąco monitorujemy jednak wszelkie nowości, by wprowadzać do naszej działalności najnowocześniejsze rozwiązania i technologie w najszybszym możliwym terminie. Do momentu rozpowszechnienia energii z wodoru zachęcamy do zapoznania się z aktualnie obowiązującą ofertą – dbamy o to, by nasze usługi były zgodne z najwyższymi standardami i zapewniały sprawny, szybki i bezpieczny transport!