e-commerce w Polsce - jak się rozwijał?

21 lipca, 2022 |

Rynek e-commerce w Polsce rozwija się znakomicie. Większość Polaków regularnie kupuje przez Internet przeróżne produkty. Nic dziwnego – zakupy online są tanie, szybkie, wygodne, a także bezpieczne. Taki sposób sprzedaży swoich produktów jest korzystny nie tylko dla klientów, ale także sprzedających, czy producentów. Możliwość oferowania swoich towarów przez Internet to spore oszczędności. Można zrezygnować ze sklepów stacjonarnych, pracowników obsługujących klienta na żywo i innych kosztownych wydatków. E-handel często odbywa się bezpośrednio z magazynu lub nawet z mieszkania sprzedawcy (w przypadku mniejszych biznesów).

E-handel w Polsce

Czym jest e-handel? To sprzedaż przez Internet, która może się odbywać na kilka sposobów:

  • sklep internetowy marki;
  • uczestnictwo w większym serwisie, na przykład aukcyjnym;
  • ogłoszenia w Internecie;
  • inny sposób kontaktu z Klientem i reklamowania swoich towarów.

Poza ewidentnymi plusami tego rodzaju handlu, jest też kilka wad, o których warto wspomnieć. E-handel wymaga wysyłki zamówionych przez klientów przedmiotów. Poza samym kosztem wysyłki i koniecznością zorganizowania jej (na przykład zamawiania kuriera) sprzedawca musi także odpowiednio zapakować sprzedawany produkt. Na szczęście rozwój opakowań dla branży e-commerce pozwala znacząco usprawnić proces pakowania i sprawić, że odbywa się niewielkim kosztem.

Historia e-handlu w Polsce

Początki handlu w siec sięgają czasów, gdy Internet stawał się coraz bardziej popularny. Dostęp do Internetu na początku XXI wieku posiadało całkiem sporo osób, pozostali mogli skorzystać z jednej z wielu kafejek internetowych rozsianych w całej Polsce. Popularność Internetu od razu została wykorzystana przez wielu sprzedawców, którzy w ten sposób zaczynali sprzedawać swoje produkty.

Początkowo nie było to jednak tak wygodne, jak dziś. Usługi kurierskie były 20 lat temu dość drogie, a nikt nie wpadł jeszcze na pomysł wysyłania i odbierania paczek przez paczkomaty. Konieczne było samodzielne pakowanie swoich produktów, a wielu sprzedawców musiało zawozić spakowane zamówienia do punktów pocztowych. Szukanie klientów odbywało się w wielu miejscach, między innymi na forach dyskusyjnych, czatach, czy kanałach IRC. Pierwsze serwisy i platformy sprzedażowe dopiero raczkowały. Wiązało się to z dość niskim poziomem bezpieczeństwa – kupujący często obawiali się, czy zamiast zakupionego towaru nie otrzymają zapakowanej cegły lub worka ziemniaków (takie historie krążyły wtedy w Internecie).

Zakupy w sieci – bezpieczne, szybkie, wygodne

Z czasem rynek handlu w Internecie znacznie się zmieniał, pojawiły się na nim wygodne płatności on-line. Serwisy łączące klientów ze sprzedawcami zapewniały coraz większe bezpieczeństwo, a rozpowszechnienie systemu ocen wyeliminowało sporą część nieuczciwych sprzedających.

Także cała branża opakowań e-commerce znacznie zmieniła się w ostatnich latach. Dziś proces pakowania jest szybki i przyjemny, a dostępne opakowania są dopasowane do potrzeb, estetyczne i mają odpowiednie rozmiary.

Aby proces pakowania przebiegał jak najbardziej sprawnie, a przesyłka w jak najlepszym stanie dotarła do adresata, sprzedawcy stosują różnego rodzaju przydatne artykuły do pakowania, między innymi taśmy pakowe, wypełniacze do paczek, folię bąbelkową, czy torebki strunowe. Dobrze zapakowana paczka nie tylko pozwoli uniknąć reklamacji zakupionego towary. Jest również powierzchnią reklamową, którą wielu sprzedawców wykorzystuje w kreatywne sposoby. Schludne opakowanie na czas wysyłki dobrze świadczy także o samym sprzedającym.

Wygoda zakupów przez Internet

Wysoki poziom wygody jest jednym z największych atutów e-handlu. Dzięki nowoczesnym platformom sprzedażowym i sklepom internetowym, a także błyskawicznej wysyłce, klienci otrzymują zakupiony towar nawet kolejnego dnia od zamówienia. Sam wybór produktów także jest bardzo przyjemny i szybki. Bez wychodzenia z domu można szybko porównać oferty różnych sklepów.

Zakupy przez Internet często nie dają możliwości dokładnego obejrzenia i dotknięcia kupowanego produktu. Pewną rekompensatą za to są jednak liczne recenzja niemal każdego sprzedawcy i oferowanych w sieci produktów. Można je bez problemu wyszukać, a oceny są o tyle przydatne, że pozwalają poznać zdanie wielu dotychczasowych użytkowników.

Handel w sieci – szybki sposób na zakupy

Branża e-commerce rozwinęła się w niesamowity sposób. Dziś nawet produkty zakupione od sprzedawcy z drugiego końca świata mogą pojawić się w naszym domu już po kilku dniach. Zakupy z polskich sklepów są zwykle realizowane na bieżąco i pojawiają się w domu kupującego już w ciągu kilkudziesięciu godzin.

Za szybkość zakupów w sieci odpowiada kilka czynników. Zautomatyzowane systemy obsługujące sklepy internetowe znacznie skracają czas przyjęcia i realizacji zamówienia. Sprzedawca od razu po kupnie dowiaduje się o tym kto kupił dany produkt i w jaki sposób powinien go wysłać. Wtedy wystarczy tylko spakować zamówienie i czekać na przyjazd kuriera (lub wysłać je w inny sposób). Nie bez znaczenia pozostaje także sprawny system płatności online. Informacja o poprawnie przeprowadzonej płatności dociera do sprzedawcy w kilka chwil, przez co czas oczekiwania na realizację zamówienia jest skrócony do minimum.

Realizacja zakupów w sieci jest tak sprawna także dzięki rozbudowanemu systemowi sortowni i bardzo szybkiemu transportowi paczek. Niestety, często może się to wiązać z wielokrotnym załadowywaniem i rozładowywaniem pojazdów kurierów. Odpowiedzią na to są wysokiej klasy opakowania wysyłkowe, które zniosą nawet złe traktowanie. Produkt zapakowany w solidny karton, dodatkowo zabezpieczony przed upadkami z pewnością dotrze do kupującego w idealnym stanie,

Bezpieczeństwo zakupów w sieci

E-handel jest dziś bardzo bezpieczny. Na ochronę kupującego i samych produktów wpływa kilka czynników. Już wiele lat temu polskie prawo dostosowało się do coraz większego udziału branży e-commerce w handlu. Klienci otrzymali szereg praw, które pozwalają zapomnieć o ewentualnym ryzyku. Każdy zakupiony na odległość produkt można bez problemu zwrócić w ciągu pewnego okresu. Niektórzy sprzedawcy z tego względu decydują się na stosowanie specjalnych opakowań.

Mowa o kopertach i pudełkach z podwójnym paskiem klejącym. Jeden jest wykorzystywany przez sprzedawcę do spakowania przesyłki. Jeżeli klient chce oddać produkt, może bez problemu zakleić raz otwarty karton przy użyciu dodatkowego paska klejącego. To nie tylko bardzo sprawne i ekologiczne rozwiązanie. Świadczy bardzo dobrze o sprzedawcy, który w ten sposób robi ukłon w stronę wygody klienta.

Branża e-commerce

Nie bez znaczenia pozostają także zabezpieczenia oferowane przez coraz większą część sklepów internetowych i portali aukcyjnych. Kupujący posiada różne rodzaje zabezpieczenia jego środków. Może dzięki temu odzyskać pieniądze, gdyby transakcja nie przebiegła prawidłowo.

Sprzedaż wysyłkowa – jak dobrze zapakować towar na czas wysyłki?

Popularyzacja e-handlu w Polsce wymusiła konieczność stosowania wielu opakowań wysyłkowych. Aby zamówiony przez Internet produkt dotarł w dobrym stanie do kupującego, należy zadbać o jego odpowiednie zapakowanie. Opakowanie wysyłkowe e-commerce pełni rolę ochrony przed zniszczeniem, ale jest także wizytówką samego sprzedającego. Warto więc wybrać nie tylko wytrzymałe opakowania, które przetrwają trudy podróży, ale także estetyczne.

Wśród opakowań wysyłkowych bez wątpienia najpopularniejsze są kartonowe pudełka. Występują w niezliczonej ilości rodzajów, wielkości, kształtów i kolorów. Niektóre z nich są bardzo sprytnymi opakowaniami, pozwalają na przygotowanie przesyłki w kilka sekund. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się między innymi pudełka automatyczne. Posiadają wbudowany pasek z mocnym klejem, dzięki czemu do zamknięcia ich nie potrzeba używać taśmy, kleju, czy nożyczek. Choć są nieco droższe od zwykłych kartonów, pozwalają zaoszczędzić sporo czasu.

Produkty pakowane do pudełek z kartonu lub tektury warto dodatkowo zabezpieczyć. Dotyczy to w szczególności wrażliwych towarów, a także tych bardziej drogocennych. Aby jak najlepiej zabezpieczyć towar, puste przestrzenie w kartonie warto uzupełnić wypełniaczem do paczek. To ekologiczne, papierowe lub drewniane wióry, które świetnie amortyzują wszelkie wstrząsy. Dodatkowym atutem jest ich świetny wygląd. Występują w wielu kolorach, a użycie któregoś z nich z pewnością wywoła uśmiech przy odpakowywaniu przesyłki przez kupującego. Kolorowe wypełniacze do paczek można dopasować do kolorystyki firmy, do danego produktu lub okazji (np. podczas wysyłki produktów przed świętami).

Dobrym wyborem jest również owinięcie produktu warstwą folii bąbelkowej. Poza ochroną przed uderzeniami folia chroni również przed wilgocią, a także ma właściwości termoizolacyjne.

Mniejsze przedmioty, które nie wymagają bardzo dużego zabezpieczenia, można wysyłać w kopertach bąbelkowych. To schludne opakowania, które łączą w sobie cechy zwykłych kopert i folii bąbelkowej. Ta druga jest wbudowana w wewnętrzną część koperty. Koperty bąbelkowe występują w wielu rozmiarach i kształtach. Do najbardziej solidnych opakowań wysyłkowych należą metalizowane koperty bąbelkowe. Warstwa metalu nadaje im sztywności i niebagatelnego wyglądu – są kolorowe i błyszczące!

Poprzednie lata branży e-commerce w Polsce – rekordowe wyniki

Od początków branży e-commerce w końcówce lat 90-tych stale notujemy poprawę zysków tej branży. Rekordowe są natomiast dwa poprzednie lata. Sytuacja epidemiologiczna i stosowane przez polski rząd obostrzenia sprawiają, że zakupy przez Internet mocno zyskały w stosunku do tradycyjnego, stacjonarnego handlu.

Wysyłka towarów jest bardzo prosta

Podczas trwania pandemii koronawirusa wielu sprzedawców w sieci cieszy się z rekordowych wyników. Ogromna liczba przesyłek jest jednak pewnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Warto więc zadbać o stosowanie możliwie jak najbardziej ekologicznych opakowań wysyłkowych. Stosowane wielokrotnie i oddawane do recyklingu sprawiają, że zakupy przez Internet są przyjazne dla środowiska.

Przyszłość e-handlu w Polsce i na świecie

Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie handel przez Internet rozwija się w ostatnich latach bardzo szybko. Usługi w sieci są coraz bardziej bezpieczne i przyjazne dla kupujących. Niemal każdy ma w swojej kieszeni urządzenie, za pomocą którego może szybko dokonywać zakupów. Sprzedawcy i kupujący mogą dokonywać transakcji bardzo szybko i sprawnie, praktycznie bez wychodzenia z domu.

Istotny jest również rozwój usług transportowych i kurierskich. Największą nowinką są w tym przypadku paczkomaty, które pozwalają na nadanie i odebranie przesyłki o dowolnej porze przez cały rok. Odpowiedzią producentów opakowań na rosnącą popularność paczkomatów są pudełka do paczkomatów. Mają odpowiednie gabaryty (A, B, C), co pozwala na obniżenie kosztów wysyłki.

E-handel w Polsce z pewnością w kolejnych latach nie zwolni, o czym może świadczy stale rosnąca liczba sklepów internetowych. Niektóre dane wskazują na to, że każdego dnia w Polsce otwiera się nawet 30 nowych sklepów internetowych!