Logistyka magazynowa – czym jest i co zapewnia jej efektywność?

6 lipca, 2022 |

Co to jest fulfillment?

Logistyka magazynowa koncentruję się na optymalizacji transportu,  przepływu towarów oraz optymalnemu rozlokowaniu stanowisk i miejsc składowania w procesach logistycznych.

Jej efektywność zapewniają procesy oraz technologie spełniające swoje funkcje w przedsiębiorstwie świadczącym usługi logistyki magazynowej.

Czym jest logistyka magazynowa i jakie ma znaczenie dla przedsiębiorstw?

Logistyka magazynowa to ogół procesów zachodzących w magazynie oraz jednostkach podległych (np. w obrębie centrum logistycznego), których zadaniem jest minimalizacja kosztów oraz skracanie czasu przebiegu operacji czy przepływu towarów.

Korzystanie z tego rodzaju logistyki ma kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw: pod kątem finansowym, ekonomicznym czy magazynowym. Poprawne korzystanie z niej zapewnia korzyści takie jak, oszczędność środków oraz maksymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej.

Jakie są cele logistyki magazynowej?

 • Osiągnięcie oczekiwanej efektywności w obrębie logistyki
 • Obniżenie kosztów operacji oraz składowania towarów
 • Optymalizacja i integracja procesów logistycznych
 • Podniesienie poziomu obsługi klienta
 • Skrócenie czasu wykonywania procesów

Jakie są wyzwania logistyki magazynowej?

Największym wyzwaniem logistyki magazynowej jest nacisk na skrócenie czasu potrzebnego do realizacji procesów (np. wysyłki zamówienia do odbiorcy końcowego). Krótszy czas przebiegu zlecenia, przekłada się na większą ilość zrealizowanych procesów w magazynie – a to przekłada się na zysk, tak więc CZAS = PIENIĄDZ.

Poza skróceniem czasu opracowany sposób realizacji zamówień musi odpowiadać wysokim standardom jakie oczekują klienci, odbiorcy końcowi oraz pozostałe strony ścieżki procesowej (np. producent -> magazyn -> przewoźnik -> klient)

Główne obszary zarządzania logistyką magazynową

Świadczone usługi logistyczne powinny dotyczyć takich obszarów jak: magazynowanie, transport, zarządzanie oraz bezpieczeństwo. Wszystkie te obszary muszą łączyć się ze sobą, tak aby integrować ze sobą procesy zachodzące w miejscu realizacji lub w systemie nadzorującym każdy z nich. W poniższej części znajdziecie główne obszary, które świadczą o tym jak skuteczna jest logistyka magazynowa.

Projektowanie magazynu

Magazyn oraz jego przestrzeń użytkowa muszą odwzorowywać wszystkie procesy jakie mają zachodzić w jego obrębie oraz w środku. Od przyjęcia dostawy do pakowania i wydania zamówienia. Projekt musi uwzględniać nie tylko zachodzące w nim procesy, ale również składowanie towaru oraz jego transport wewnętrzny.

Rozmieszczenie ciągów na których odbywa się przyjęcie towarów, sortowanie lub pakowanie musi być zaplanowane pod kątem towarów oraz w kolejności zaplanowanych operacji, co zwiększa stopień trudności projektowania magazynu oraz pokazuje, iż jego powierzchnia jak również rozmieszczenie bram czy dróg dojazdowych ma wpływ na realizację procesów.

Zarządzanie towarami w magazynie z wykorzystaniem odpowiednich urządzeń i systemów magazynowania

Organizacja pracy oraz logistyka nie byłaby możliwa bez systemów służących do zarządzania gospodarką magazynową (WMS). Jest to podstawowe narzędzie pracy każdego z pracowników mającego do czynienia z procesami zachodzącymi na magazynie. Dzięki WMS otrzymujesz np. informacje na temat ilości towarów w magazynie, statusu realizacji przyjęcia i wydania towaru, jego lokalizacji.

Urządzenia znajdujące się w magazynie spełniają określone role opracowane pod kątem operacji logistycznych. Część z nich służy wyłącznie do transportu towarów oraz jego relokacji, kolejna wykorzystywana jest w celu przesyłania informacji do systemów takich jak WMS – np. skanery lub inne urządzenia peryferyjne.

Zastosowanie systemów oraz urządzeń ma za zadanie doprowadzenie procesów do ich zakończenia w zaplanowanym czasie oraz minimalizację błędów na każdym etapie wykonywania zlecenia.

Zapewnienie wysokich standardów bezpieczeństwa pracowników i towarów

Zarządzanie procesami logistycznymi w jak najkrótszym czasie oraz na optymalnej powierzchni magazynowej przy zastosowaniu specjalnie dobranych urządzeń nie może odbywać się kosztem bezpieczeństwa pracowników oraz towarów. Na etapie projektowania magazynu lub ścieżki procesu – wszystkie odpowiedzialne za swój etap jednostki uwzględniają również czynniki krytyczne mające duży wpływ na niebezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo towarów:

 • monitoring
 • systemy alarmowe
 • systemy gaśnicze
 • lokacja na podstawie wymiarów i wagi (regały wysokiego składowania)
 • ubezpieczenie towarów
 • kontrola jakości

Bezpieczeństwo pracowników:

 • systemy przeciwpożarowe
 • wyłączniki ciągu
 • ciągi komunikacyjne dostosowane do wymogów bezpieczeństwa
 • kontrole realizowane przez inspektorów BHP
 • szkolenia

Jakie procesy wchodzą w skład logistyki magazynowej i jak zwiększyć ich efektywność?

Najpopularniejszym podziałem logistyki magazynowej jest ten opisujący 4 etapy – wszystkie mają związek z towarem i wykonywanymi czynnościami. Każdy z nich jest tak samo ważny i spełnia swoją rolę tworząc razem niezawodny organizm.

Rozładunek i przyjęcie towarów

Jest to etap na którym należy określić ilość towaru jaka ma znaleźć się w magazynie. Od ilości sztuk każdego z towarów do jednostek określonych w kartonach, paletach czy kontenerach. Wysłanie informacji o liczbie jednostek magazynowych oraz terminie przybycia dostawy nazywane jest awizacją. Przekazanie awizacji pozwala określić magazynowi w jakim terminie może wykonać operacje logistyczne oraz operować wprowadzoną ilość towaru. Proces ten jest rejestrowany w WMS.

Jak zwiększyć efektywność: Etap ten musi zostać zaplanowany czasowo w stosunku do ilości i potrzeb (np. liczenia i sprawdzenia towaru). Przeanalizuj ilość czasu do wykonania zadania.

Przechowywanie towarów

Tutaj towar zostaje rozlokowany w przestrzeni magazynowej, a jego ilość i położenie widoczne są w systemie zarządzania magazynem. Magazyn zarządza również w trakcie przechowywania lokacją każdego z towarów, tak aby wykorzystać w pełni dostępną przestrzeń.

Jak zwiększyć efektywność: Wykorzystanie magazynu jest czasami jak gra w tetrisa, a doświadczony zespół zarządzający magazynem znajdzie zawsze dodatkowe miejsce.

Kompletacja towarów

Proces w którym towar zostaje pobrany w określonej ilości z półki we wskazanej lokalizacji oraz przetransportowany do punktu w którym zostanie spakowany do wysyłki.

Jak zwiększyć efektywność: Używaj sprawdzonego WMS tak aby mieć kontrolę nad ilością wydanego towaru oraz jego położeniem – unikniesz błędu i przestojów w realizacji.

Przygotowanie towarów do wysyłki i ich wydawanie

Ostatni z etapów w którym towar zostaje spakowany zgodnie z instrukcją klienta/przewoźnika/odbiorcy i przekazany do wydania. Ważny jest czas realizacji oraz dopasowanie do odbiorcy – terminowe przygotowanie to szybsza dostawa do odbiorcy końcowego.

Jak zwiększyć efektywność: Procesy muszą dążyć do szybkiej i kompletnej realizacji zlecenia. Dopasuj też czasy realizacji do przewoźnika.

Jakie jest znaczenie systemu WMS w zarządzaniu logistyką magazynową?

System WMS stanowi centrum informacji o towarach i operacjach. Jego znaczenie jest większe niż dobrze zaprojektowany magazyn, który jest ciężej dostosować do zmian w operacjach.

WMS pozwala na określenie każdego z etapów operacji wykonywanych w magazynie od przyjęcia, przez magazynowanie, aż po wydanie kurierowi gotowej paczki z towarem.

Dzięki WMS można określić wiele ważnych informacji dla Ciebie oraz klienta – np. czas realizacji zamówienia, w jaki sposób zamówienie jest realizowane lub jak wygląda miesięczny obrót towaru/ilość operacji.

Kiedy warto powierzyć logistykę magazynową zewnętrznemu operatorowi?

Sygnał ostrzegawczy to zadanie sobie pytania czy jako sprzedawca możesz oszczędzić środki na magazynowaniu i realizacji zamówień. Prowadzenie własnego magazynu z systemem WMS wymaga dużego nakładu środków, który i tak musisz przerzucić na swojego klienta – zewnętrzny operator posiadając wielu klientów sprawia, że korzystając z jego usług, systemów czy magazynów nie odczujesz wysokości opłat za operacje czy magazynowanie w takim stopniu jak w przypadku prywatnego magazynu.

Osobny przypadek to małe firmy, które nie korzystają z systemu WMS i bazują jedynie na wyrywkowej kontroli stanów we własnym magazynie. Problemem dla takich biznesów często jest brak kontroli nad własnym stanem magazynowym, szukanie bardzo długo towarów na półkach lub zagubienie towaru, który nie dotarł w poprzedniej dostawie od producenta. Przekazując swój towar i operacje – masz pewność co do stanu towaru oraz tego ile towaru przyszło do magazynu, ile w nim jest i ile sztuk opuściło magazyn.

Jakie są zalety outsourcingu logistyki magazynowej?

Odpoczywasz.

Przerzucenie operacji magazynowych, pakowania, rozkładnia i sprawdzania towarów na zewnętrznego dostawcę usług.

Zyskujesz czas.

Przekazanie czynności związanych z logistyką magazynową pozwala Tobie skupić się na innych sferach rozwoju biznesu – np. marketingu lub lepszym kontakcie z klientem.

Dodatkowe usługi.

Sprawdzanie stanu towaru, obsługa zwrotów, przygotowanie dostawy do platform sprzedażowych tym wszystkim nie musisz się martwić, bo obsługą tych i wielu innych operacji zajmują się wyspecjalizowane komórki centrum logistycznego.

Oszczędność pieniędzy.

Nie musisz wynajmować lub utrzymywać magazynu. Nie potrzebujesz również większej liczby pracownik czy materiałów do pakowania.

Nie musisz posiadać własnych kontraktów z przewoźnikami.

Centrum logistyczne oferujące usługi logistyki magazynowej posiada korzystne finansowo umowy z kurierami oraz stałe godziny odbiorów, co zapewnia niższe koszty i gwarancję szybszego doręczenia paczki do odbiorcy końcowego.