Modele transportowe wykorzystywane w logistyce

7 maja, 2022 |

Sprawny i terminowy transport drogowy towarów wymaga skutecznego planowania każdego etapu zlecenia. Branża TSL nie zajmuje się jedynie przewiezieniem ładunku z punktu A do puntu B – konieczne jest też zaplanowanie załadunku i rozładunku, postoju na trasie, zadbanie o narzędzia, wyszkolenie pracowników i zapewnienie zgodności wszystkich działań z przepisami prawa, ale też dobranie odpowiedniego modelu transportu do specyfiki działalności i wymagań danego zlecenia. Wszystko to sprawia, że logistyka stanowi istotny aspekt działania firm transportowych – jest kwestią absolutnie kluczową w zakresie optymalizacji kosztów i wydajności pracy. Jakie modele transportowe wykorzystywane są przez przewoźników?

Czym jest model transportowy?

Model transportowy to w dużym uproszczeniu po prostu metoda realizacji zlecenia transportowego, określająca poszczególne etapy przejazdu. Wybranie konkretnego modelu decyduje o tym, gdzie i w jaki sposób następuje załadunek i rozładunek towarów, a jego dopasowanie do realnego zapotrzebowania pozwala na ograniczenie tzw. pustych przejazdów, co zwiększa efektywność i obniża koszt transportu.

Dlaczego wykorzystuje się różne modele transportowe?

Firmy transportowe zdolne do operowania w ramach różnych modeli transportowych są bardzo atrakcyjne w oczach klientów, ponieważ współpraca z nimi oferuje większą elastyczność. Dzięki zastosowaniu metod dobranych z uwzględnieniem wymagań zlecenia możliwy jest szybki i sprawny transport, na czym zyskuje zarówno przewoźnik, który może w krótszym czasie zrealizować więcej przejazdów, jak i zleceniodawca, który nie musi martwić się opóźnieniami czy dodatkowymi kosztami.

Jakie modele transportowe wykorzystuje się w logistyce transportu?

  • Model wahadłowy: W ramach tego modelu jedna ciężarówka (ciągnik z naczepą) wykorzystywana jest do wykonywania regularnych przewozów pomiędzy miejscem załadunku a miejscem rozładunku.
  • Model wahadłowy ciągły: Stanowi rozwinięcie modelu wahadłowego, w ramach przejazdów pomiędzy miejscem A i miejscem B wykorzystuje jednak ciągnik i 3 naczepy, które są wymieniane po dojeździe na miejsce. W ten sposób kierowca nie musi czekać na rozładunek i załadunek, wymienia jedynie przywiezioną naczepę na drugą, która przygotowana jest do dalszej drogi.
  • Model promienisty: Jeden zestaw przestrzenny wykorzystywany jest do przewozów pomiędzy jednym miejscem załadunku a różnymi miejscami docelowymi. Po dostarczeniu i rozładowaniu ładunku w ramach jednego zlecenia, kierowca wraca do miejsca załadunku, by ponownie załadować naczepę i wyruszyć w trasę do kolejnego miejsca rozładunku.
  • Model obwodowy: Po załadowaniu naczepy kierowca wyrusza w trasę, na której zaplanowane jest kilka kolejnych miejsc rozładunkowych – w każdym z nich rozładowana zostaje część ładunku odpowiednia dla danego odbiorcy, po dostarczeniu całości pusta ciężarówka wraca do miejsca załadunku.
  • Model sztafetowy: Ten typ transportu stosowany jest w przypadku ładunku, który ma zostać dostarczony w różne miejsca docelowe. Cały towar ładowany jest na naczepę, a następnie transportowany do punktu przeładunkowego, gdzie ładunek zostaje rozdzielony pomiędzy kolejne (z reguły mniejsze) pojazdy i transportowany dalej.

Jak widać, pomiędzy poszczególnymi modelami transportowymi istnieją znaczne różnice. Żaden z nich nie jest rozwiązaniem uniwersalnym, które zapewni optymalne wyniki w przypadku każdego zlecenia – właśnie dlatego tak ważne jest właściwe zaplanowanie trasy i dobranie odpowiedniej metody transportu. W Marathon International posiadamy solidne zaplecze logistyczne, a nasi specjaliści na każdym etapie czuwają nad tym, by transport powierzonych nam ładunków przebiegał sprawnie i bez opóźnień.