Rodzaje naczep

10 czerwca, 2022 |

Opłacalny i skuteczny transport drogowy wymaga maksymalnej optymalizacji każdego etapu łańcucha dostaw, ale też odpowiedniego dobrania wykorzystywanych rozwiązań i narzędzi do wymagań i wielkości przewożonych towarów. Właśnie dlatego kwestią niezwykle istotną z perspektywy zarówno zleceniodawcy, jak i przewoźnika, jest nie tylko rodzaj pojazdu, ale też naczepy odpowiadający specyfice danego zlecenia. Jakie rodzaje naczep ciężarowych można spotkać w drogowym transporcie ciężarowym? Czym różnią się poszczególne typy naczep?

Czym jest naczepa?

Naczepa to jeden z dwóch elementów pojazdu członowego. Sama w sobie nie posiada napędu — dopiero po podłączeniu do ciągnika siodłowego może być wykorzystana w ramach drogowego transportu towarów. W branży transportowej wykorzystuje się różne rodzaje naczep TIR i ciężarowych, w zależności od specyfiki i ilości przewożonego ładunku.

Rodzaje naczep ciężarowych

Naczepy standardowe

 • Firanka: Boki tej naczepy przesłonięte są plandeką w formie kurtyny/firanki, która pozwala na ich łatwe rozsuwanie i zasuwanie dla ułatwienia załadunku i rozładunku towarów.
 • Plandeka: Jej konstrukcja przypomina naczepę typu firanka, różni się jednak metodą otwierania i zamykania — plandeka jest w tym przypadku podnoszona.
 • Chłodnia: Ten rodzaj naczepy jest powszechnie wykorzystywany w przewozie towarów spożywczych, farmaceutycznych, chemicznych oraz innych produktów wymagających utrzymania konkretnej temperatury dla zachowania swojej jakości.
 • Furgonowa: Naczepa o sztywnej zabudowie tworzącej zamkniętą skrzynię z drzwiami, często wyposażona w dodatkowe systemy ułatwiające załadunek i rozładunek lub zabezpieczające ładunek, np. dodatkowa izolacja, podnośnik czy winda.

Rodzaje naczep specjalistycznych

 • Naczepa do przewozu zwierząt: Zaprojektowana w sposób ułatwiający utrzymywanie czystości i wyposażona w wentylację i ogrzewanie dla zapewniania właściwych warunków do transportu zwierząt.
 • Cysterna: Naczepa specjalnie przystosowana do przewozu płynów i gazów, wykorzystywana m.in. w branży paliwowej i spożywczej.
 • Naczepa z ruchomą podłogą: Dzięki ruchomej podłodze załadunek i rozładunek nie wymaga udziału człowieka. Umożliwia również załadunek górny.

Rodzaje naczep do ładunków niestandardowych

 • Platforma: Naczepa dostosowana do przewozu ładunków, których wymiary nie pozwalają lub nie wymagają zabezpieczenia ścianami bocznymi lub dachem. Stosowana w transporcie maszyn i urządzeń ponadgabarytowych, m.in. rolniczych i budowlanych.
 • Laweta: To naczepa przystosowana do jednoczesnego przewożenia wielu pojazdów osobowych lub ciężarowych, w ramach transportu ciężarowego często wykorzystywane są modele dwupoziomowe.
 • Wywrotka: Naczepa bez dachu, przystosowana do załadunku górnego i przewozu towarów sypkich, np. żwiru czy piasku. Ruchoma konstrukcja i otwierana klapa pozwalają na szybkie opróżnienie.

Z jakich naczep korzysta Marathon International?

W Marathon International posiadamy liczną flotą pojazdów ciężarowych — to już ponad 350 ciężarówek, a nieustannie podejmujemy kroki w kierunku dalszego rozwoju. Przewozy realizujemy zestawami z naczepami typu MEGA i JUMBO, które wyposażone są w nowoczesne zabudowy i systemy zabezpieczające, a także przystosowane są do transportu ładunków ADR i umożliwiają zamontowanie wózka widłowego.

 • Ciężarówka JUMBO jest podstawą naszej floty. To naczepa umożliwiająca przewóz nawet 118m3 towarów lub 38 europalet jednocześnie. Jej maksymalna ładowność to aż 22 tony, a dodatkowo posiada też rozwiązania ułatwiające załadunek i rozładunek.
 • MEGA ciężarówka to naczepa, która przyda się przy transporcie dużych ilości towarów czy towarów ponadwymiarowych — maksymalna ładowność to 24 tony, a przestrzeń naczepy pomieści 100m3 ładunku lub 33 europalety. Posiada rozsuwane boki i podnoszony dach dla łatwiejszego załadunku.

Zachęcamy do kontaktu w celu omówienia szczegółów transportu — zawsze dbamy o dobranie rozwiązań dopasowanych do indywidualnych potrzeb i oczekiwań każdego klienta. Dzięki elastyczności naszych usług i profesjonalizmie każdego członka zespołu jesteśmy w stanie zapewnić terminowe i optymalne kosztowo dostawy na terenie całej Europy.