Transport ładunków ponadgabarytowych i ponadnormatywnych - czym jest?

2 maja, 2022 |

Drogowy transport ciężarowy to jeden z podstawowych elementów funkcjonowania gospodarki. Każdego dnia po międzynarodowych drogach poruszają się tysiące tirów wypełnionych materiałami i komponentami niezbędnymi do produkcji, ale też gotowymi produktami, które mają zapełnić półki sklepowe. Jednak nie wszystkie ładunki są w stanie zmieścić się w standardowej naczepie. W takich przypadkach mamy do czynienia z ładunkami ponadgabarytowymi lub ponadnormatywnymi, a organizacja ich transportu stawia przed przewoźnikami o wiele większe wymagania niż zwykły transport ciężarowy. Jak wygląda transport ponadnormatywny?

Transport ponadgabarytowy – co to?

Transport ponadgabarytowy pozwala na przewiezienie ładunku, którego masa lub wymiar przekraczają wyszczególnione w przepisach normy dla standardowych przewozów ciężarowych – stąd też bywa określany jako transport ponadnormatywny lub nienormatywny.

Specyfika tego typu ładunków sprawia, że organizacja przewozu wymaga bardziej szczegółowych przygotowań ze względu na ograniczenia związane na przykład z wymiarami poszczególnych dróg czy elementów znajdujących się drodze, takich jak mosty czy tunele, które uniemożliwiają przejazd pojazdem ponadgabarytowym. Do tego dochodzi również konieczność uzyskania wymaganych pozwoleń i dostosowania się do lokalnych przepisów – to szczególnie istotna kwestia w przypadku transportów międzynarodowych, gdzie znajomość regulacji prawnych odpowiednich dla danego państwa jest kluczowa dla sprawnej realizacji zlecenia transportowego.

Ładunki ponadgabarytowe – przykłady

Zgodnie z przepisami ładunek ponadgabarytowy to ładunek niepodzielny. Oznacza to, że ten rodzaj transportu nie może być wykorzystywany w przypadku ładunków, które mogą być podzielone na mniejsze bez ryzyka uszkodzeń czy obniżenia jakości i funkcjonalności. Przykłady ładunków ponadnormatywnych to m.in.:

  • elementy konstrukcyjne,
  • maszyny przemysłowe,
  • maszyny rolnicze,
  • maszyny budowlane.

Jakie przepisy regulują przewozy ponadgabarytowe?

Zasady, na jakich wykonywane mogą być przewozy ładunków ponadgabarytowych w Polsce, określone są w Ustawie o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku. To właśnie w niej znajdują się normy dotyczące wymiarów i masy ładunku oraz pojazdu, a także konkretne wymagania wobec przewoźników oferujących transport wielkogabarytowy.

Do przewozu ładunku nienormatywnego niezbędne jest uzyskanie stosownego zezwolenia – wydawane zezwolenia podzielone są na pięć kategorii ze względu na wymiary, masę, rodzaj pojazdu oraz rodzaj drogi, których dotyczą. Zezwolenie może dotyczyć jednorazowego przejazdu lub uprawniać przewoźnika do realizacji transportu przez okres wskazany w dokumencie (np. miesiąc, 6 miesięcy) i zezwala na poruszanie się po trasie wskazanej w zezwoleniu. Wniosek o wydanie pozwolenia na transport w zależności od kategorii zezwolenia należy skierować do: zarządcy drogi, starosty, GDDKiA lub naczelnika urzędu celno-skarbowego w przypadku wwożenia ładunku na teren Polski.

Organizując transport ponadgabarytowy na trasie międzynarodowej, przewoźnik musi zadbać również o pozyskanie stosownych zezwoleń i dostosować sposób oraz czas realizacji zlecenia do lokalnych przepisów drogowych dla każdego z państw znajdujących się na drodze przejazdu.

Jak zaplanować międzynarodowy przewóz ponadgabarytowy?

Transport ponadnormatywny wymaga kompleksowego podejścia do planowania, uwzględniającego liczne kwestie dotyczące m.in.:

  • dobrania optymalnych narzędzi i zabezpieczeń do realizacji zlecenia,
  • wybrania pojazdu ciężarowego odpowiedniego do specyfiki i wymagań ładunku,
  • znajomości krajowych i zagranicznych przepisów o ruchu drogowym,
  • zaplanowania optymalnej trasy transportu pod kątem możliwości przejazdu pojazdu z ładunkiem o wymiarach nienormatywnych,
  • zadbania o odpowiedni sposób pilotowania transportu, jeżeli jest wymagane,
  • odpowiedniego zabezpieczenia ładunku na czas jazdy,
  • przygotowania i poprawnego uzupełnienia dokumentacji przewozowej.

Jak widać realizacja tego typu przewozów może być skomplikowana, dlatego najlepiej postawić na profesjonalne usługi ze specjalistycznym zapleczem logistycznym – w ten sposób ma się pewność, że ładunek dotrze na miejsce bez napotkania na swojej drodze komplikacji.

Oferta Marathon International to międzynarodowy transport ciężarowy – Chorwacja, Włochy, Belgia, Francja i inne kierunki europejskie to stałe cele naszych kierowców. W ramach naszych usług realizujemy przewozy drobnicowe i całopojazdowe, w tym również ładunków ADR i zestawami z wózkiem widłowym. Zapewniamy profesjonalne wsparcie w procesie planowania i stały dostęp do wszelkich informacji na temat zlecenia na każdym etapie jego realizacji. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!