100% Euro 6 – ekologiczniej, taniej, nowocześniej

28 stycznia, 2022 |

Kwestie związane z jakością powietrza i stanem środowiska zyskują coraz większe znaczenie w perspektywie globalnej. W związku z tym regularnie wprowadzane są nowe przepisy mające na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń, również w kontekście transportu drogowego.

Według danych za 2016 rok transport drogowy odpowiada aż za 72% CO2 wyemitowanego przez cały sektor transportu w Unii Europejskiej, z czego ciężkie samochody ciężarowe odpowiedzialne są za 26,6%. W celu zmniejszenia problemu i ograniczenia jego źródła powstała norma Euro 6, która określa dopuszczalny poziom emisji spalin i w założeniu ma przyczynić się do ogólnej poprawy stanu powietrza. Czym jest? Jakie są skutki jej wprowadzenia na środowisko oraz przewoźników działających w ramach branży transportowej?

Czym jest norma Euro 6?

Norma Euro 6 to europejski standard emisji spalin w nowych pojazdach. Jej zapisy obowiązują w państwach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz w Wielkiej Brytanii i precyzują maksymalny dopuszczalny poziom emisji dla poszczególnych kategorii pojazdów wykorzystywanych w transporcie drogowym. Wprowadzenie normy Euro 6 oznacza, że od dnia, w którym obowiązuje, na terenie uznających ją państw wszystkie nowe samochody wprowadzane na rynek muszą spełniać jej wymagania.

Jako obowiązujący standard norma emisji spalin Euro 6 została wprowadzona w roku 2014 i objęła pojazdy lekkie oraz użytkowe. Co jednak ważne, już we wcześniejszym okresie, bo od roku 2012, możliwe było uzyskanie homologacji na zasadach zgodnych z normą Euro 6.

Historia kontroli emisji spalin w UE

Pierwsza norma emisji spalin Euro 1 dla samochodów osobowych i lekkich ciężarówek weszła w życie w 1993 roku. Od tamtej pory co kilka lat ma miejsce jej aktualizacja, a każda kolejna norma wprowadza dalsze ograniczenia – obowiązująca obecnie norma Euro 6 jest najbardziej restrykcyjną z dotychczasowych. W kolejnym etapie wprowadzona zostanie norma Euro 7, która według obecnych przewidywań ma zacząć obowiązywać w 2025 roku.

Zmiany w normie Euro 6

W czasie obowiązywania od 2014 roku normy Euro 6 wprowadzono modyfikacje dotyczące zmniejszenia dopuszczalnego poziomu emisji spalin oraz sposobu testowania pojazdów, są to: Euro 6c (wrzesień 2019 r.), Euro 6d-Temp (wrzesień 2018 r.), Euro 6d (styczeń 2021 r.).

Jak sprawdzana jest zgodność pojazdów z wymaganiami normy Euro 6?

Po 2017 roku wykonywany wcześniej test NEDC (New European Driving Cycle) został zastąpiony przez WLTP (World Harmonized Light Vehicle Test Procedur) i RDE (Real Driving Test), które ograniczają możliwość wpływania przez producentów na rezultaty i pozwalają na otrzymanie bardziej wiarygodnych i reprezentatywnych dla faktycznego poziomu emisji wyników.

Nowoczesna flota spełniająca normę Euro 6 – jakie korzyści oferuje?

Ograniczenie negatywnego wpływu branży transportowej na środowisko

Transport ciężarowy nie jest ani jedynym, ani największym czynnikiem przyczyniającym się do problemu smogu w miastach i zanieczyszczenia powietrza, nie jest jednak bez wpływu na ogólny stan środowiska. Firmy transportowe, które zamiast przestarzałych pojazdów inwestują w nowoczesne ciężarówki zgodne z normą Euro 6, znacznie przyczyniają się więc do poprawy sytuacji. Zmniejszona emisja spalin to rozwiązanie ekologiczne, z którego korzyści czerpie całe społeczeństwo, a w szczególności osoby zamieszkujące tereny wzdłuż ruchliwych tras często wykorzystywanych w ramach transportu.

Niższe koszty dla przewoźników

Szybki postęp technologiczny, jakiego jesteśmy świadkami już od jakiegoś czasu, sprawia, że dostępne obecnie rozwiązania znacznie przewyższają te wykorzystywane jeszcze kilka lat temu. Dokładnie tak samo jest w przypadku samochodów ciężarowych. Mimo że nowa flota to bez wątpienia spory koszt początkowy dla przewoźnika, wymiana starych ciężarówek na nowoczesne pojazdy jest bardzo opłacalna w dłuższej perspektywie, co wynika na przykład z mniejszej awaryjności i większej dostępności części zamiennych. Nowe ciężarówki Euro 6 nie tylko emitują mniej spalin, ale są też wydajniejsze, mniej palą, pozwalają na ekologiczną jazdę i są wyposażone w wiele funkcjonalnych systemów i narzędzi, które usprawniają codzienną pracę.

Zestaw korzyści dostępny dla firm transportowych

Przewoźnicy realizujący przewozy towarów ciężarówkami spełniającymi normę Euro 6 mogą liczyć na spore oszczędności. Po pierwsze wynikające z mniejszego kosztu paliwa, po drugie z niższych opłat drogowych, które dla pojazdów z Euro 6 są po prostu niższe niż dla starszych modeli emitujących więcej zanieczyszczeń. Szczególnie w przypadku tras międzynarodowych pozwala to na znaczne ograniczenie wydatków związanych z opłaceniem przejazdu. Na przykład transport ciężarowy Niemcy-Polska może być zorganizowany znacznie niższym kosztem przez firmę transportową dysponującą nowoczesną flotą.

Budowanie wizerunku przedsiębiorstwa świadomego ekologicznie

Firmy transportowe, które mogą pochwalić się posiadaniem przynajmniej części pojazdów zgodnych z wymogami normy Euro 6, zdecydowanie zyskują w oczach klientów. Ma to duży wpływ na wizerunek firmy, co może przekładać się też bezpośrednio na ilość klientów i dochody firmy. Coraz więcej osób, wybierając partnerów biznesowych, dużą wagę przykłada właśnie do kwestii wizerunkowych, które w procesie decyzyjnym zaczynają być równie ważne jak cena czy szybkość usługi. Szczególnie cenione są właśnie firmy podejmujące kroki dobre dla środowiska – również tu punktuje więc transport Euro 6, który ogranicza emisję zanieczyszczeń.

Nowoczesna flota Euro 6 to zyski także dla klientów!

Niższe koszty związane z obsługą nowoczesnej floty pozwalają na oferowanie klientom zdecydowanie bardziej konkurencyjnych cen niż w przypadku starszych ciężarówek – a wszystko to nie tylko bez rezygnowania z jakości, ale wręcz z jej podniesieniem. Właśnie na tej zasadzie opieramy swoje działania w Marathon International. Wierzymy, że nowe technologie to ogromne zyski dla każdej ze stron zlecenia transportowego!