Choroby zawodowe kierowców ciężarówek - przyczyny, objawy i leczenie

15 marca, 2022 |

Dla zewnętrznego obserwatora praca kierowcy ciężarówki może wydawać się zajęciem stosunkowo prostym i mało wymagającym, w rzeczywistości jest to jednak grupa zawodowa, która narażona jest na szereg chorób wynikających bezpośrednio z wykonywanych obowiązków służbowych. Kariera w tym zawodzie wiąże się z obciążeniami zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej — szczególnie w przypadku tras międzynarodowych, takich jak transport ciężarowy Niemcy-Polska czy do innych państw, który łączy się z dłuższymi nieobecnościami w domu.

Długie godziny za kierownicą w pozycji siedzącej, brak ruchu, często w połączeniu z niezdrową dietą — wszystko to wpływa negatywnie na stan zdrowia i może skutkować poważnymi komplikacjami, które, nawet jeśli nie uniemożliwią dalszej pracy, to znacznie obniżą komfort życia. Nie bez wpływu jest też konieczność ciągłego utrzymywania wysokiego poziomu koncentracji i obserwowania sytuacji na drodze, skutkujące zmęczeniem i stresem, czyli kolejnymi czynnikami ryzyka w rozwoju licznych stanów chorobowych. Z jakimi problemami zdrowotnymi kierowcy spotykają się jednak najczęściej? Jak dbać o swoje zdrowie pracując jako kierowca ciężarówki?

Jakie są najczęstsze choroby zawodowe kierowców? Wykaz podstawowych problemów zdrowotnych i sposobów na ich uniknięcie

Specyfika pracy kierowcy zawodowego w drogowym transporcie ciężarowym sprawia, że szczególnym zagrożeniem są problemy zdrowotne w obszarze kręgosłupa, układu krążenia oraz układu pokarmowego.

Praca kierowcy to w dużej mierze praca siedząca, a warunki panujące w kabinie nie zawsze ułatwiają utrzymanie optymalnej pozycji. W efekcie jedną z najczęstszych dolegliwości, na które skarżą się osoby z tej grupy zawodowej, jest ból w różnych odcinkach kręgosłupa. W momencie zauważenia takiego problemu niezwykle ważna jest szybka reakcja, która pozwoli zapobiec dalszemu rozwijaniu się przypadłości i pogłębianiu się problemu. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak podjęcie odpowiednich kroków jeszcze przed pojawieniem się pierwszych oznak. Wiedząc o ryzyku dla kręgosłupa, kierowcy mogą wypracować skuteczne metody ograniczające zagrożenie poprzez: dbanie o utrzymywanie poprawnej pozycji siedzącej, regularne postoje w czasie jazdy i wykorzystywanie ich jako okazji do rozprostowania ciała i wykonywania ćwiczeń na kręgosłup.

Kolejną grupą schorzeń powszechnych wśród kierowców są choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, a także zakrzepica. Profilaktyka powinna obejmować w tym przypadku regularne wykonywanie badań kontrolnych oraz dbałość o aktywność fizyczną i zdrową dietę. Prawidłowe odżywianie przysłuży się również zdrowiu układu pokarmowego i pomoże w uniknięciu ryzyka nadmiernego przybierania na wadze.

Wysoki komfort pracy to mniejsze ryzyko dla zdrowia

Duży wpływ na warunki pracy kierowcy ma podejście firmy transportowej do przebiegu współpracy. Samo przestrzeganie norm dotyczących czasu pracy i przysługujących przerw w drodze to absolutna podstawa. Jednak dobry pracodawca, który chce zapewnić wysoki komfort pracy swoim pracownikom, może iść w swoich staraniach dalej. Co to znaczy? Chodzi na przykład o oferowanie profesjonalnych szkoleń i narzędzi, które ułatwią pracę i jednocześnie zmniejszą obciążenie dla zdrowia. Coraz częściej dostępne są również dodatkowe benefity, na przykład prywatna opieka medyczna. Co ważne skutkiem takiego podejścia jest nie tylko ułatwienie kierowcom dbania o ich zdrowie, ale też poprawa wyników firmy poprzez zwiększenie satysfakcji zespołu i ograniczenie nieobecności z powodów zdrowotnych.

Właśnie takim podejściem jako pracodawca charakteryzuje się Marathon International — dbamy o naszych pracowników, ponieważ zależy nam na długiej współpracy na przejrzystych zasadach. Wszystkich chętnych do rozwijania swojej kariery jako kierowca zawodowy zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami na naszej stronie.