Usługi Fulfillment - czym jest Fulfillment?

11 marca, 2022 |

Ostatnie lata przynoszą szybki rozwój e-commerce, praktycznie każdego dnia na rynku pojawiają się nowe sklepy, które chcą wywalczyć dla siebie miejsce i uwagę klientów wśród licznej konkurencji. Kluczem do sukcesu w tak konkurencyjnej branży jest nie tylko jakość i różnorodność oferowanych towarów, ale też sprawna logistyka. To właśnie w dużej mierze od niej zależy zadowolenie klientów, ponieważ zapewnia szybkie i terminowe dostawy oraz minimalizuje straty i uszkodzenia przesyłek, co przekłada się jednocześnie na optymalizację kosztów i wzrost zysków dla sklepu.

Planując rozpoczęcie lub rozwój działalności w ramach sprzedaży online spotkać można się z usługą o nazwie fulfillment – co to znaczy? Kiedy się opłaca i jakie korzyści oferuje?

Fulfillment – co to jest?

Fulfillment to jedna z usług oferowanych przez firmy logistyczne, która polega na wykonywaniu zadań takich jak magazynowanie i przechowywanie towarów oraz ich późniejsze przygotowanie, zapakowanie, oznakowanie i wysłanie na zlecenie sklepu internetowego. Przekazanie obsługi zamówień zewnętrznemu wykonawcy pozwala na optymalizację kosztów prowadzenia sklepów i korzystanie z profesjonalnego zaplecza logistycznego bez potrzeby rozwijania dodatkowego działu w ramach własnej działalności.

Jak działa usługa fulfillment?

Szczegółowy przebieg współpracy pomiędzy sklepem internetowym a przedsiębiorstwem logistycznym w ramach usługi fulfillment zależy od zakresu zawartej umowy. Sprawia to, że możliwe jest znalezienie rozwiązań idealnie dopasowanych do aktualnych potrzeb sklepu. Przedsiębiorca może więc zdecydować się na outsourcing całego procesu zarządzania towarem i zamówieniami lub tylko jego części, na przykład, by uniknąć dodatkowych kosztów wynikających z poszerzania swojej oferty. Kompleksowa usługa fulfillment może obejmować również odbieranie zwrotów i obsługę klienta — wybór tej opcji jest o tyle korzystny, że dzięki temu wszystkie zadania związane z przyjmowaniem i wysyłaniem towarów oraz realizacją zamówień odbywają się w jednym miejscu, co usprawnia cały proces.

Kiedy logistykę dla e-commerce warto powierzyć zewnętrznej firmie?

Outsourcing logistyki dla branży e-commerce ma wiele zalet, warto jednak podkreślić, że nie dla każdego sklepu będzie to rozwiązanie równie atrakcyjne. Pierwszym krokiem do wiarygodnej oceny opłacalności takiej współpracy powinno być rzetelne porównanie kosztów oferowanej usługi w odniesieniu do wydatków związanych z wykonywaniem podobnych zadań wewnątrz firmy. W przypadku małych sklepów lub sklepów, które zainwestowały już w rozwój własnych działów logistycznych fulfillment może nie być szczególnie korzystną opcją. Zupełnie inaczej jest jednak w przypadku sklepów, które szybko rozbudowują swój asortyment, a ich przestrzeń magazynowa i realne możliwości obsługi zamówień nie są w stanie sprostać zainteresowaniu klientów na oferowane towary – tu przekazanie swoich towarów w ręce specjalistów ds. logistyki wraz z zaleceniami dotyczącymi obsługi zamówień czy stosowanych opakowań pozwala na ograniczenie kosztów bez spowalniania rozwoju działalności.

Korzyści z usługi fulfillment dla e-commerce

  • Optymalizacja procesów logistycznych: Współpraca z profesjonalną firmą logistyczną daje sklepom internetowym automatyczny dostęp do nowoczesnych narzędzi i rozwiązań — ich samodzielne zastosowanie nie zawsze jest możliwe z powodu skali działalności, niezbędnych inwestycji czy braku specjalistycznej wiedzy.
  • Profesjonalna obsługa zamówień: Sprawne zarządzanie magazynem i realizacją zamówień wymaga wiedzy i doświadczenia, które trudno zdobyć z dnia na dzień. Decydując się na usługę fulfillment świadczoną przez przedsiębiorstwo logistyczne z dużym doświadczeniem na rynku przedsiębiorcy mają pewność, że powierzają swoje towary specjalistom, którzy dobrze wiedzą jak zadbać o jakość i bezpieczeństwo produktów w czasie przechowywania i transportu, a także są w stanie zapewnić szybkie dostawy i profesjonalną obsługę klienta.
  • Ograniczenie kosztów działalności: Zajmowanie się realizacją zleceń w ramach własnej działalności wiąże się z licznymi wydatkami, wśród których wymienić można na przykład koszt: wynajmu i utrzymania magazynu, zatrudnienia pracowników do obsługi magazynu i kompletowania zamówień czy rozwijania wewnętrznego działu zajmującego się logistyką. Outsourcing takich zadań może okazać się dużo tańszym rozwiązaniem.
  • Szansa na rozwój: Dzięki usłudze fulfillment przedsiębiorcy nie muszą osobiście zajmować się kwestiami związanymi z magazynowaniem i zamówieniami, a zamiast tego mogą skupić się na kwestiach związanych z rozwijaniem swojej marki i pracą nad dotarciem do nowych klientów, a kiedy tylko zajdzie taka potrzeba poszerzać zakres swojej działalności bez problemów z brakiem miejsca magazynowego czy wystarczającej liczby pracowników.

W Marathon International oferujemy kompleksowe usługi logistyczne dla e-commerce z możliwością dostosowania zakresu współpracy do potrzeb konkretnego sklepu – doskonale rozumiemy, że rozwiązania szyte na miarę to najlepszy sposób na osiąganie korzyści i wypracowanie solidnej pozycji w swojej branży. Zachęcamy do kontaktu i poznania szczegółów naszej oferty!