Jak uniknąć oszustów na rynku transportowym?

3 listopada, 2021 |

Kiedy sprawne działanie Twojego biznesu uzależnione jest od efektywności łańcucha dostaw, wybranie skutecznych usług transportowych staje się kwestią kluczową. Niestety duża konkurencyjność w branży bywa wykorzystywana przez nieuczciwych przedsiębiorców i oszustów w celu wzbogacenia się kosztem zleceniodawcy. Znajomość ryzyka i zapoznanie się z rodzajami zagrożeń, których warto się wystrzegać to sposób na dokonanie świadomego i korzystnego wyboru firmy zajmującej się spedycją i przewozem towarów.

5 rad dla bezpiecznego transportu

1. Decyzja o współpracy z przewoźnikiem powinna być przemyślana

Oszuści często próbują wywierać presję, namawiając do szybkiego podjęcia decyzji i przekazania pieniędzy. Ich celem jest uniemożliwienie weryfikacji oferty. Nie warto więc dać się skusić wyjątkowo atrakcyjnym warunkom dostępnym przez ograniczony czas. Pośpiech może sprawić, że nie zauważysz sygnałów ostrzegawczych, a Twoja firma będzie narażona na straty.

Kolejną istotną kwestią jest cena. Podejrzanie niskie koszty w porównaniu z konkurencją mogą wskazywać na niską jakość i budzić wątpliwości. Nie oznacza to jednak, że należy automatycznie sięgać po najdroższą opcję — ona również nie jest gwarancją jakości. Warto skupić się przede wszystkim na zakresie świadczonych usług, szczegółach współpracy oraz tego, czy usługodawca jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo i terminowe dostarczenie ładunku. Dopiero uwzględnienie wszystkich tych zagadnień i zestawienie ich z przedstawioną wyceną oferty pozwala na jej rzetelną ocenę.

Tym, co wyróżnia godnych zaufania przewoźników, jest fakt, że są chętnie polecani przez swoich klientów. Nawet jeśli Twoja firma nie korzystała wcześniej z usług transportowych, możliwe, że znajomi przedsiębiorcy będą w stanie podzielić się sprawdzonymi rekomendacjami. Alternatywnym rozwiązaniem jest dokładne zapoznanie się z daną ofertą i skonfrontowanie zdobytych w ten sposób informacji z opiniami wcześniejszych klientów znalezionymi online.

2. Sposób transportu powinien być dostosowany do rodzaju ładunku

Skuteczny przewóz towarów wymaga elastycznego podejścia i rozwiązań dopasowanych do konkretnych potrzeb danego przypadku. Wybierając firmę przewozową, warto więc zadbać o to, by była w stanie zagwarantować zgodną z oczekiwaniami realizację zlecenia. Chodzi tu zarówno o posiadanie odpowiedniego zaplecza, jak i uprawnień do świadczenia danej usługi.

Dla przykładu, jeśli chcesz zlecić transport materiałów niebezpiecznych ADR, przewoźnik musi być w stanie zapewnić:

Źle dobrane narzędzia, sposób załadunku czy brak doświadczenia na danej trasie może skutkować uszkodzeniami lub opóźnieniami, a więc również wynikającymi z nich stratami finansowymi.

przystosowana flota

Dlaczego to istotne z perspektywy unikania nieuczciwych ofert? Ponieważ niektóre firmy mogą obiecywać warunki, których w rzeczywistości nie są w stanie spełnić. W takim wypadku standard wykonania transportu będzie bardzo niski. Możliwe też, że usługa w ogóle nie zostanie zrealizowana. Brak weryfikacji rzeczywistych kompetencji wykonawcy wiąże się więc z ryzykiem.

3. Najlepiej kierować się zasadą ograniczonego zaufania

Jednym z często wykorzystywanych przez oszustów sposobów jest podszywanie się pod inne przedsiębiorstwa. Dlatego w przypadku znalezienia oferty online lub kontaktu zainicjowanego przez drugą stronę, szczególną wagę należy przyłożyć do sprawdzenia, czy osoba, z którą się kontaktujesz, faktycznie jest tym, za kogo się podaje.

Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że dana firma rzeczywiście istnieje. W tym celu można posłużyć się podanym na stronie numerem NIP — jeśli jest on prawdziwy, dane w KRS będą zgodne z tymi widocznymi na stronie. Kolejną rzeczą wartą weryfikacji jest numer telefonu i adres e-mail, które wykorzystywane są w kontaktach z Tobą. Jeśli nie są identyczne z tymi podanymi w ofercie, istnieje ryzyko, że masz do czynienia z oszustem. W takiej sytuacji najlepiej nawiązać kontakt z firmą inną drogą i poprosić o potwierdzenie.

Nigdy nie decyduj się na wydanie pieniędzy, jeśli wiarygodność usługi budzi Twoje wątpliwości. Dla bezpieczeństwa weryfikuj informacje, które znajdziesz na stronie internetowej przewoźnika również w innych źródłach.

4. Brak informacji to brak wiarygodności

Wiarygodne firmy nie ukrywają informacji o sobie, wręcz przeciwnie — chętnie się nimi dzielą. W czasach, kiedy obecność w sieci jest jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów promocji brak strony internetowej, lub strona niskiej jakości zawierająca tylko bardzo ogólny opis usług, może być podejrzany.

Czego warto dowiedzieć się o firmie transportowej?

 • Czy posiada ubezpieczenie OC przewoźnika i na jaką kwotę?
 • Czy transportem i logistyką zajmują się odpowiednio przeszkoleni pracownicy?
 • W jakim stanie jest flota? Jakie posiada wyposażenie?
 • Czy posiada doświadczenie na danej trasie?
 • Czy jest w stanie zapewnić odpowiednie warunki do przewozu Twojego ładunku?

Równie ważna jest możliwość nawiązania kontaktu i zadania dodatkowych pytań. Brak formularza kontaktowego czy numeru telefonu na stronie nie świadczy o otwartości i powinien wzbudzać wątpliwości.

5. Profesjonalna i szczegółowa umowa to podstawa współpracy

Umowa jest najważniejszym dokumentem regulującym przebieg współpracy, należy więc zadbać o jej podpisanie i upewnienie się, że zawiera wszystkie istotne zapisy. Jeżeli przewoźnik nalega, by umowę zawrzeć w formie ustnej, odłożyć jej podpisanie na później lub pominąć część zapisów — to zły znak i lepiej zrezygnować ze współpracy. Tak samo w sytuacji, kiedy warunki umowy są niezgodne z wcześniejszymi ustaleniami.

Jakie zapisy powinny znaleźć się w umowie?

 • Zakres współpracy
 • Wskazanie przedmiotu usługi
 • Koszt
 • Termin wykonania
 • Obowiązki obu stron
 • Konsekwencje niewywiązania się z umowy
 • Zapisy określające sposób i warunki zerwania umowy

Jak widać, oszuści nie mają jednego określonego sposobu działania. W dodatku wraz ze wzrostem świadomości klientów wykorzystują coraz bardziej zaawansowane techniki mające na celu uśpienie czujności. Dlatego najlepszym sposobem na uniknięcie nieuczciwych ofert na rynku transportowym jest podejmowanie decyzji o współpracy w oparciu o sprawdzone i zweryfikowane informacje.

W ramach usług Marathon International możesz liczyć na profesjonalne wsparcie w zakresie transportu, spedycji i logistyki, dzięki czemu Twoje towary na miejsce dotrą na czas i w dobrym stanie. Duże doświadczenie na krajowych i międzynarodowych trasach pozwala nam na zapewnianie przewozów zgodnych z najwyższymi standardami.