Kierowca a dobry pracodawca - sposób traktowania przez przewoźnika oraz klienta docelowego. Legalność i transparentność pracodawcy.

30 grudnia, 2021 |

W Marathon International stawiamy na transparentność i współpracę z naszym zespołem na zasadach partnerskich – wierzymy, że dobrze wyszkolony i zadowolony pracownik to nie tylko inwestycja w sukces firmy, ale też jej wizytówka. Jako firma transportowa z wieloletnim doświadczeniem w branży doskonale wiemy jednak, że podejście przewoźników bywa bardzo różne, a warunki pracy kierowców nie zawsze prezentują się równie atrakcyjnie. Co warto więc wiedzieć o pracy w tym zawodzie i wyborze miejsca zatrudnienia? Jak wygląda podejście pracodawców i z czym kierowcy muszą radzić sobie w ramach codziennych zadań?

Jak wygląda współpraca przewoźnika z kierowcą na co dzień?

Branżę transportową cechuje duża konkurencyjność, zarówno na poziomie przedsiębiorstw, jak i rynku pracy. Nie powinno więc dziwić, że sytuacja ta odbija się również na sytuacji kierowców. Niestety nie zawsze są to skutki pozytywne. Część pracodawców wykorzystuje nieuczciwe praktyki i szuka oszczędności i dróg na skróty, które mogą negatywnie odbić się na jakości i komforcie pracy. Nagminne jest na przykład wypłacanie kierowcom minimalnego wynagrodzenia w ramach oficjalnego rozliczenia oraz przekazywanie reszty wypłaty „na czarno”.

Na szczęście nie jest to obraz całej branży. Wielu przewoźników idzie zupełnie inną drogą – podnoszą stawki lub oferują dodatkowe benefity, by przyciągnąć do siebie najlepszych pracowników. W przypadku Marathon International najważniejsza jest transparentność – co to znaczy? Nie ukrywamy przed naszymi pracownikami ważnych dla nich informacji i zapewniamy współpracę na jasnych i prostych zasadach. Każdy kierowca może sprawdzić w naszym systemie przebyte trasy, przejechane godziny i wyliczone na tej podstawie stawki. Nie ma tu więc miejsca na unikanie wypłacenia należnej wypłaty czy niezgodne z prawem sposoby rozliczania dochodu.

Zawód kierowca ciężarówki – podstawowe informacje

Bycie kierowcą tira to bez wątpienia wymagające zajęcie, zarówno pod względem fizycznym, jak i mentalnie. Długie godziny spędzone w pozycji siedzącej za kierownicą ciężarówki przy braku ostrożności i zachowania prawidłowej postawy mogą prowadzić do komplikacji zdrowotnych. Dochodzi do tego ogromna odpowiedzialność i obciążenie psychiczne związane z koniecznością ciągłego utrzymywania wysokiego poziomu skupienia, stosowania się do lokalnych i aktualnych ograniczeń oraz stałego monitorowania sytuacji na drodze. W przypadku tras międzynarodowych dodatkową trudnością może stać się ilość czasu spędzanego z dala od rodziny – w zależności od zlecenia takie wyjazdy mogą trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni.

Mimo wszystko nie brakuje chętnych zainteresowanych tym, jak zostać kierowcą ciężarówki. Dlaczego? Jest to zawód przyciągający szczególnie osoby, które czują się komfortowo za kierownicą. Nie bez znaczenia jest też fakt, że duże wymagania często wiążą się z możliwością uzyskania atrakcyjnych zarobków. Na najlepsze warunki mogą liczyć doświadczeni kierowcy posiadający dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia, na przykład do obsługi wózka widłowego czy realizowania przewozów materiałów niebezpiecznych.

Jakie cechy powinien mieć dobry pracodawca w branży TSL?

 • Transparentność działań. Niepewność nie wpływa pozytywnie na produktywność pracowników ani wyniki firmy. Kiedy zespół rozumie, w jaki sposób przebiega proces decyzyjny, mogą łatwiej podejmować decyzje i reagować na bieżące problemy – to szczególnie istotne w przypadku kierowców, którzy mogą w trasie spotkać się z bardzo różnymi sytuacjami.
 • Jasne zasady rozliczania pracy. Transparentność w biznesie powinna dotyczyć również kwestii finansowych, a z perspektywy pracownika chodzi przede wszystkim o obliczanie wynagrodzenia oraz należnych dodatków za wykonaną pracę, a także o dostęp do informacji na ten temat.
 • Przestrzeganie prawa pracy. Dobry pracodawca to taki, który nie tylko wymaga od pracownika, ale też respektuje jego prawa określone w obowiązujących przepisach, dotyczące m.in.: wysokości i sposobu wypłacania wynagrodzenia, godzin pracy i jazdy czy wykorzystania czasu wolnego i odbierania przerw.
 • Wynagrodzenie adekwatne do umiejętności i wykonywanej pracy. Atrakcyjne warunki finansowe są poszukiwane przez pracowników niezależnie od branży, nie powinno być więc zaskoczeniem, że również kierowcy ciężarówek chcą uzyskiwać wynagrodzenie odpowiednie do nakładu pracy i wykonywanych obowiązków.
 • Dobra komunikacja z pracownikami. Jasne określenie zadań, które należy wykonać oraz posiadanie w ramach firmy rozwiązań ułatwiających zgłaszanie i rozwiązywanie ewentualnych problemów pozwala na zapewnienie dobrych relacji na linii pracodawca-kierowca.
 • Elastyczne podejście i troska o pracownika. Konsekwentność w działaniu pomaga osiągać zamierzone cele, czasem niezbędne jest jednak bardziej elastyczne podejście. W Marathon International staramy się podchodzić do każdego przypadku indywidualnie i w wyjątkowych sytuacjach idziemy na ustępstwa, na przykład zgadzamy się na parkowanie na płatnych parkingach czy nocleg w hotelu.
 • Zapewnianie odpowiednich narzędzi do pracy. Nie można wymagać od kierowcy sprawnego wykonania zlecenia bez udostępnienia mu wysokiej jakości i sprawnych narzędzi. Doskonale to rozumiemy, dlatego flota Marathon International to przede wszystkim nowe ciężarówki z wysokim standardem wyposażenia, które ułatwiają pracę i gwarantują niską awaryjność.

Z jakimi trudnościami w pracy spotykają się kierowcy ciężarówek?

 • Nieprecyzyjne dane na temat zlecenia lub ładunku przekazane przez zleceniodawcę, np. niepełny lub błędny adres miejsca dostawy.
 • Problemy ze znalezieniem miejsca do zaparkowania i rozładunku. Odbiorcy przewożonego ładunku nie zawsze zapewniają kierowcy wystarczająco dużo miejsca do zaparkowania i manewrowania pojazdem. Powoduje to dodatkowe utrudnienia w czasie rozładunku i może niepotrzebnie wydłużać cały proces.
 • Nieprawidłowe oszacowanie czasu wykonania zlecenia to duży problem, który może zakończyć się niedopełnieniem ustalonych terminów. Opóźnienia mogą wynikać z różnych czynników, m.in.: kolejek do załadunku, braku narzędzi, oczekiwania na przygotowanie dokumentów, złe oszacowanie czasu przejazdu na danej trasie.
 • Brak narzędzi do załadunku lub rozładunku. Klienci nie zawsze posiadają odpowiednie narzędzia do załadowania lub rozpakowania towarów z naczepy. Często też z góry zakładają, że zajmie się tym kierowca dostarczający ładunek. Tego rodzaju nieporozumienia mogą wywoływać znaczne opóźnienia.
 • Bezpieczeństwo pojazdu i ładunku. Prawo precyzyjnie okres czas, jaki kierowca może spędzić za kierownicą. W efekcie nie zawsze możliwy jest powrót na czas do bazy i konieczne jest odebranie przerwy na przykład na parkingu dla ciężarówek. Taki postój, szczególnie w przypadku tras międzynarodowych, wiąże się jednak z ryzykiem prób włamania się do ciężarówki. Co ważne, w takich sytuacjach wcale nie musi chodzić o kradzież towarów, niestety często zdarzają się też przypadki osób, które chcą w ten sposób nielegalnie przedostać się przez granicę. Obowiązkiem kierowcy jest więc dbanie o prawidłowe zamknięcie naczepy i zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości.
 • Trudności z komunikacją. Zagraniczni odbiorcy mogą nie znać języka angielskiego lub po prostu wymagać od kierowcy porozumiewania się w ich języku – z tego powodu dopełnienie formalności związanych z odbiorem ładunku może stać się skomplikowane i czasochłonne.

Marathon International – pracodawca, który stawia na transparentność

Marathon International to firma transportowa, która stawia na długotrwałą współpracę z kierowcami. Wiemy, że tylko połączenie sprawnej i nowoczesnej floty z umiejętnościami i doświadczeniem świetnie wyszkolonych kierowców jest w stanie zagwarantować bezpieczne i terminowe dostawy. Dbamy nie tylko o spełnienie wszystkich wymagań, jakie stawiają przed nami prawo i standardy obowiązujące w branży, ale też o zaoferowanie atrakcyjnych warunków, które zwiększą komfort pracy naszych kierowców. Jeżeli interesuje Cię rozwój zawodowy i praca dla przewoźnika realizującego dostawy na terenie całej Europy zachęcamy do zapoznania się z naszymi ofertami pracy i aplikowania!