Kierowca a zdrowy tryb życia

15 lutego, 2022 |

Wielu osobom praca kierowcy zawodowego wydaje się łatwym zajęciem, polegającym jedynie na przewożeniu ładunku z punktu A do punktu B. W rzeczywistości jest to jednak zawód, który wiąże się z dużym obciążeniem fizycznym i psychicznym. Nic więc dziwnego, że sposoby pozwalające na prowadzenie zdrowego trybu życia, również będąc w trasie, cieszą się coraz większym zainteresowaniem kierowców. Jest to temat istotny również z punktu widzenia pracodawcy – problemy zdrowotne kierowcy to realne utrudnienia, jakie odczuwa firma transportowa z powodu mniejszej wydajności pracy lub nieobecności wynikających z przebywania na zwolnieniu lekarskim.

Praca kierowcy zawodowego a stan zdrowia – na jakie problemy należy uważać?

Siedzący tryb życia, stres, często nieregularny tryb dnia i niezdrowa dieta – wszystkie te czynniki są normą w tej grupie zawodowej i mogą prowadzić do licznych problemów zdrowotnych. Brak ruchu, szczególnie w połączeniu z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi, często prowadzi też do nadwagi, która z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia innych schorzeń i chorób, na przykład cukrzycy czy miażdżycy. Długie godziny za kierownicą są dużym obciążeniem również dla kręgosłupa. Nieprawidłowa pozycja ciała w czasie jazdy oraz brak możliwości zmiany pozycji stosunkowo szybko mogą zacząć objawiać się dyskomfortem, a nawet dotkliwym bólem.

Specyfika pracy kierowcy ciężarowego sprawia, że częstym towarzyszem w trasie jest stres. Odpowiada za to m.in. konieczność ciągłego monitorowania sytuacji na drodze, dbania o stan ładunku i jego terminowe dostarczenie czy różnego rodzaju komplikacje i problemy pojawiające się w czasie jazdy, które wymagają natychmiastowej reakcji. Długotrwały stres może odbijać się w dłuższej perspektywie na ogólnym stanie zdrowia, ale skutkować też zaburzeniami koncentracji czy spowolnieniem czasu reakcji, co w przypadku kierowania dużym pojazdem na ruchliwej drodze stanowi ogromne ryzyko.

Jak dbać o zdrowie pracując jako kierowca ciężarówki?

Ćwiczenia dla kierowcy zawodowego

Praca zawodowego kierowcy w transporcie ciężarowym polega przede wszystkim na kierowaniu ciężarówką, co oznacza wiele godzin spędzonych w jednej pozycji. Prawo gwarantuje oczywiście możliwość odebrania przerwy, jednak wiele osób również w czasie odpoczynku raczej zostaje w jednym miejscu, niż szuka sposobów na bycie aktywnym. Na szczęście to podejście zaczyna się stopniowo zmieniać, co widać również w powstającej infrastrukturze – na nowoczesnych parkingach coraz częściej znaleźć można na przykład siłownie zachęcające do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Sprzęt do ćwiczeń można zabrać też ze sobą w trasę, by móc z niego skorzystać niezależnie od miejsca postoju. A dla tych, którzy nie lubią powtarzalności tradycyjnych ćwiczeń, świetną alternatywą pozwalającą na zażycie ruchu i świeżego powietrza będzie krótki spacer po okolicy. Nawet kilka minut spędzonych aktywnie pozwoli rozruszać mięśnie i zregenerować siły przed dalszą jazdą.

Dieta kierowcy zawodowego

Realizacja zleceń w transporcie międzynarodowym często wiąże się z dłuższymi nieobecnościami w domu. W takich warunkach trudno zaplanować sobie zdrowe posiłki, a jedzenie w trasie w wielu przypadkach ogranicza się do produktów, które można znaleźć w każdym sklepie czy na stacji benzynowej i szybko zjeść, na przykład fastfoodów czy słonych lub słodkich przekąsek, które łatwo zabrać ze sobą do samochodu. Taka żywność nie tylko nie dostarcza organizmowi niezbędnych witamin i wartości odżywczych, ale też prowadzi do nadmiernego spożycia kalorii, co w połączeniu z ograniczoną aktywnością fizyczną jest prostą drogą do przybierania na wadze.

Powstaje więc pytanie: co zabrać w trasę do jedzenia? Dobra wiadomość jest taka, że zdrowa dieta dla kierowcy ciężarówki jest jak najbardziej osiągalna. Zdrowe przekąski jak owoce czy orzechy warto zawsze mieć pod ręką, a w czasie posiłku zdecydować się na pełnowartościowe i pożywne danie zamiast hot doga czy hamburgera na stacji, czy w przydrożnym barze.

Zadbaj o zdrowe nawyki

Prowadzenie zdrowego trybu życia wcale nie musi wiązać się z wyrzeczeniami ani dodatkowymi trudnościami na co dzień. Wystarczy zacząć od zmiany stosunkowo drobnych rzeczy, by szybko zauważyć znaczną różnicę, objawiającą się na przykład poprawą samopoczucia czy odczuwaniem większej motywacji do pracy. Po pierwsze warto zrezygnować z używek takich jak papierosy czy alkohol, lub przynajmniej ograniczyć ich spożycie. Duże znaczenie ma też prawidłowe nawodnienie organizmu – co ważne, zdecydowanie korzystniejsze dla zdrowia jest sięganie po wodę, niż słodzone napoje, które zamiast gasić pragnienie, dostarczają zbędnych kalorii. Do zdrowych nawyków bez wątpienia zaliczyć można też takie kwestie jak wysypianie się czy regularne wykonywanie badań kontrolnych w celu monitorowania swojego stanu zdrowia.

Znając potencjalne zagrożenia oraz sposoby na przeciwdziałanie im, kierowcy są w stanie dbać o swoją kondycję i zdrowie nie tylko w czasie wolnym, ale też będąc w trasie. Warto pamiętać też, że korzyści z prowadzenia zdrowego trybu życia nie ograniczają się tylko do większej wydajności w pracy, ale też lepszego samopoczucia i dłuższego życia bez komplikacji zdrowotnych i borykania się z chorobami zawodowymi.