Transport do UK po Brexicie - co trzeba wiedzieć?

18 maja, 2022 |

Polskę i Wielką Brytanię łączą silne relacje gospodarcze, a każdego dnia trasę pomiędzy tymi państwami przemierzają pojazdy ciężarowe przewożące ogromne ilości towarów. Nie powinno więc zaskakiwać, że kwestia transportu po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE jest dla polskich przewoźników bardzo istotna. Jakie nowe obowiązki spadają na przewoźników realizujących transport do Anglii?

Nowe zasady regulujące transport Wielka Brytania-Unia Europejska

Wraz z odejściem z Unii Europejskiej, Wielka Brytania stała się państwem trzecim, co sprawia, że jej kontakty handlowe z państwami UE przestały podlegać zasadom wewnątrzwspólnotowym. Przewozy ciężarowe do UK z krajów Wspólnoty odbywają się obecnie na podstawie Umowy o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią, która weszła w życie 1 maja 2021 roku.

Transport do Wielkiej Brytanii po Brexicie – jakie zmiany?

Bez wątpienia największą zmianą, która dotyka transport ciężarowy Anglia-Polska jest przywrócenie kontroli granicznych dla pojazdów wjeżdżających i opuszczających Wielką Brytanię. Nowe procedury na granicy i powstające kolejki, w których kierowcy oczekują na przejście kontroli, wydłużają czas dostaw — jest to kwestia, którą trzeba uwzględnić już na etapie planowania przejazdu, by zminimalizować ryzyko opóźnień.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami brytyjskie służby graniczne mogą zatrzymywać wjeżdżające na teren Wielkiej Brytanii pojazdy ciężarowe w celu skontrolowania poprawności dokumentów celnych oraz zweryfikowania zgodności przewożonych towarów z dokumentami przewozowymi. Kontroli podlegać może również stan pojazdu, kwalifikacje i uprawnienia kierowcy oraz zabezpieczenie naczepy.

Przewoźnik jest zobowiązany do stosowania się do instrukcji HMRC dotyczących konieczności przejścia ewentualnych kontroli oraz wydania pozwolenia na dalszą jazdę. Niezastosowanie się do zaleceń HMRC może skutkować nałożeniem kary finansowej w wysokości sięgającej nawet £2,500 – jest to górna granica, a ostateczna kwota każdorazowo wyliczana jest indywidualnie dla każdej sytuacji.

Jak wyglądają procedury celne po Brexicie?

Kolejną nowością, która obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku jest konieczność korzystania z systemu GVMS, czyli systemu obsługi ruchu samochodów ciężarowych. Portal służy do składania deklaracji celnych i pozwala na kontrolowanie ładunków wjeżdżających na teren Wielkiej Brytanii. Do przejścia kontroli celnej niezbędny jest numer referencyjny ruchu towarów (GMR), który stanowi potwierdzenie dokonania zgłoszenia i zawiera niezbędne informacje.

Od 1 lipca 2022 przewoźników czeka jeszcze jedna zmiana dotycząca formalności na granicy pomiędzy UE i UK — wraz z tą datą obowiązkowe stanie się korzystanie z systemu ENS (Entry Summary Declaration). Jest to deklaracja dotycząca bezpieczeństwa i ochrony towarów, która musi zostać złożona przed ich wwiezieniem do Wielkiej Brytanii.

Transport Anglia-Polska – tir, kierowca, ładunek. Jakie dokumenty należy przygotować?

Kierowcy zawodowi zobowiązani są do posiadania przy sobie kwarty kwalifikacji zawodowej (Driver CPC). Jest to dokument poświadczający uprawnienia do kierowania pojazdami ciężarowymi w celach zarobkowych i jest wymagany od każdego kierowcy tira w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Od 1 października 2021 roku w celu wjechania do UK kierowca musi posiadać przy sobie również paszport.

Listę wymaganych dokumentów uzupełnia licencja wspólnotowa, która potwierdza uprawnienia przewoźnika do świadczenia usług w ramach zarobkowego międzynarodowego przewozu towarów. Firmy transportowe, które nie posiadają takiej licencji, nie mogą realizować zleceń transportowych na terenie UK. Kierowca musi posiadać też przy sobie komplet wymaganej dokumentacji przewozowej oraz dokumenty potwierdzające posiadanie aktualnej polisy ubezpieczeniowej dla ciężarówki i naczepy.

O czym należy pamiętać planując przewóz towarów do Wielkiej Brytanii w 2022 roku?

  • Przewoźnik powinien zadbać o to, by kierowca posiadał przy sobie wszystkie niezbędne dokumenty oraz był zaznajomiony z obowiązującymi na granicy procedurami. Brak któregokolwiek z wymaganych dokumentów może nie tylko wydłużyć całą procedurę, ale nawet uniemożliwić wjazd do Anglii.
  • Planując transport towarów do lub z Anglii przewoźnik musi uwzględnić nowe procedury, by dostosować czas przeznaczony na przebycie danej trasy do realnych możliwości. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że termin realizacji takiego zlecenia będzie dłuższy niż w okresie poprzedzającym Brexit.
  • Należy wyczulić kierowcę na kwestię dbania o odpowiednie zabezpieczenie naczepy. Jest to oczywiście ważne z perspektywy bezpieczeństwa przewożonego ładunku, ale ma na celu również zapobiegnięcie dostaniu się do wnętrza naczepy nielegalnych imigrantów, którzy postrzegają czekające w kolejkach ciężarówki jako sposób na przedostanie się przez granicę. W przypadku wykrycia faktu wwiezienia na teren Wielkiej Brytanii osób do tego nieupoważnionych, na kierowcę i przewoźnika nałożona zostanie kara finansowa w wysokości £2,000 za każdą osobę — bez względu na zastosowane zabezpieczenia czy brak wiedzy kierowcy o ich obecności w naczepie.

Skuteczne planowanie i realizacja transportów międzynarodowych wymaga profesjonalnego zaplecza i specjalistów świetnie znających się na swojej pracy — właśnie to zapewniamy w Marathon International. Nasze usługi obejmują kompleksowe wsparcie w procesie przygotowania i dostarczenia ładunku — posiadamy wiedzę i praktyczne doświadczenie, które pozwala nam na gwarantowanie terminowych dostaw do każdego miejsca w Europie.