Zalety płynące z outsourcingu usług logistycznych dla Twojego przedsiębiorstwa

29 czerwca, 2021 |

Outsourcing jest obecnie powszechnie stosowanym rozwiązaniem w prawie wszystkich dziedzinach biznesu, które służy obniżeniu kosztów i zwiększeniu wydajności. Dotyczy produkcji, logistyki, dystrybucji, obsługi klienta, a nawet prac biurowych i zarządzania.

Outsourcing jest niezwykle silnie powiązany z konkurencyjnością. Oznacza to, że na przykład podnosi jakość obsługi klienta bez konieczności inwestowania w zasoby własne. Outsourcing oznacza również rozpoczęcie współpracy z partnerami, którzy specjalizują się w konkretnych usługach logistycznych oraz współpracy z producentami, dystrybucji, handlu elektronicznym, usługach i zarządzaniu, dzięki czemu natychmiast zyskują dostęp do wszystkich zasobów logistycznych oraz zaawansowanych technologii.

Logistyka odgrywa również ogromną rolę w przedsiębiorstwie w dziedzinach przyjmowania towarów i surowców oraz ich wyprowadzania. Przedsiębiorstwa takie jak Marathon, które specjalizują się w logistyce, oferują szeroki zakres usług oraz niezwykle nowoczesne magazyny oraz parki samochodowe. Są one nastawione na szybkie procesy i dostawy, nowoczesną komunikację i zarządzanie stanem magazynów.

Korzyści płynące dla przedsiębiorstwa są oczywiste: Koszty logistyki, takie jak magazynowanie i zasoby transportowe, są całkowicie dopasowane do potrzeb i przez to również zdecydowanie bardziej elastyczne, np. podczas wahań sezonowych. Jest to ogromna zaleta, której nie może zaoferować żaden wewnętrzny dział logistyki, ponieważ taki dział wiąże się ze stałymi kosztami, które prędko stają się „kulą u nogi”, a wciąż trzeba go utrzymywać – obojętnie jak duże jest obciążenie logistyczne.

Opisaliśmy to w kilku punktach.

1. Koszty stałe staną się kosztami zmiennymi

Z jednej strony logistyka jest dla przedsiębiorstw niezwykle ważna i odgrywa w dzisiejszym szybkim świecie decydującą rolę. Z drugiej strony logistyka, gdy jest wewnętrznym działem przedsiębiorstwa, wytwarza duże koszty, co może prędko stać się problemem, gdy zapotrzebowanie się waha lub spada, a koszty utrzymania pozostają na tym samym poziomie.

Niezależnie od wysokich kompetencji w kwestii transportu i magazynowania zewnętrznych usługodawców logistycznych nie pojawiają się żadne inwestycje ani odsetki, które z drugiej strony obciążają przedsiębiorstwo w przypadku własnego działu logistyki.

Nasz cyfrowy świat, handel elektroniczny, szybkie zmiany technologiczne, które wpływają na rynek i zachowania klientów, wymagają dużej elastyczności przedsiębiorstwa oraz zdolności dopasowywania się. Koszty stałe są obciążeniem, które wpływa kontrproduktywnie na wszelkie zdolności dopasowywania się, które trzeba wprowadzić w krótkim czasie.

Podsumowując, outsourcing usług logistycznych jest dla przedsiębiorstwa aktualną, tańszą alternatywą zorientowaną na usługi, rynek i klienta. Zdecydowanie uniewrażliwia to na wahania i niezwykle wzmacnia pozycję Twojego przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorstwa logistyczne posiadają w przeciwieństwie do innych przedsiębiorstw zdecydowanie więcej opcji na stworzenie synergii. Jedyna istotna i ważna informacja: outsourcing wymaga dokładnego i szczegółowego planowania!

2. Zasoby

Outsourcing logistyki zwiększa równocześnie także własne zasoby usługowe.

Eksperci w dziedzinie logistyki, tacy jak firma Marathon, dysponują nie tylko niezwykle nowoczesnymi magazynami np. do składowania substancji niebezpiecznych lub palet itp., oraz najnowocześniejszym parkiem samochodowym na samochody ciężarowe o bardzo dużych rozmiarach (mega ciężarówki) oraz standardowe pojazdy ciężarowe, ale także wysoce zaawansowaną technologią EDV i komunikacyjną, która umożliwia szczegółowe i efektywne planowanie.

Wszystko to jest zarządzane przez doświadczonych ekspertów w dziedzinie logistyki, którzy rozumieją swoje zadanie. Zarządzanie tymi zasobami w ramach własnego przedsiębiorstwa jest niezwykle drogie lub nieefektywne, albo zwyczajnie niewykonalne. Jeśli zlecisz outsourcing właściwemu partnerowi, możesz na tym tylko zyskać.

Zasoby, których nie potrzebujesz tylko w danym momencie, ale również i zaoferowanie nowych możliwości usługowych dla Twoich klientów. Oznacza to nowe możliwości w zakresie biznesu i dystrybucji. Im bardziej są one kompletne, tym częściej możesz rozszerzać możliwości biznesowe w przypadku istniejących klientów.

W firmie Marathon myślimy wspólnie z naszymi klientami i postrzegamy się jako ważny trybik w mechanizmie Twojego przedsiębiorstwa. Powierzchnia magazynowa, która zawsze jest wystarczająca, odpowiedni i profesjonalny sposób składowania, niezwłoczne przetwarzanie spraw i zamówień, wystarczające zasoby transportowe oraz punktualne wysyłki i przyjęcia.

outsourcing w logistyce

3. Możliwości i zalety outsourcingu

Możliwości i zalety outsourcingu są oczywiste:

  • niższe koszty logistyczne – wyższa wydajność
  • transparencja – zwiększona elastyczność
  • brak zamrażania kapitału
  • brak inwestycji
  • usprawnienie obsługi klienta
  • zwiększenie własnych zasobów logistycznych
  • nowe możliwości w zakresie obsługi klienta
  • redukcja ryzyka lub przeniesienie ryzyka

Możliwości i zalety rozciągają się na wszystkie istotne działy przedsiębiorstwa, takie jak finanse, dystrybucja, zarządzanie czy nawet rozszerzenie oferowanych usług.

Przy całym zachwycie spowodowanym tymi zaletami należy pamiętać o jednym. Proces outsourcingu należy dobrze zaplanować i przygotować. Szczególnie wtedy, gdy posiadasz już przedsiębiorstwo, które dysponuje własnymi, działającymi zasobami logistycznymi, takimi jak magazyn i flota. Taka zmiana jest niemożliwa do przeprowadzenia z dnia na dzień i należy ją przemyśleć strategicznie.

Jednak gdy współpracujesz z profesjonalistami takimi jak Marathon, otrzymasz ogromne wsparcie, ponieważ pracują u nas specjalnie przeszkoleni w zakresie takich zmian specjaliści, którzy dobrze wiedzą, jak gładko zrealizować taki projekt krok po kroku.

Dzięki temu możesz spokojnie skoncentrować się na codziennych sprawach biznesowych, podczas gdy nasi eksperci w dziedzinie logistyki będą wszystko przygotowywać „w tle” i opracowywać dla Twojej firmy indywidualny model działania.

Na koniec opowiedzmy o Twoich wyraźnych korzyściach: Z jednej strony jest to wyraźnie bardziej wydajna logistyka przedsiębiorstwa, zmniejszenie kosztów, zwiększenie elastyczności i opłacalności. Z drugiej strony jest to szansa na to, aby zbliżyć się do klienta i dzięki temu wzmocnić Twoją pozycję przy kliencie i na rynku!

4. Realizacja

Niezależnie od tego, czy Twoja firma działa od wielu lat, czy jest relatywnie nowa i chcesz zbudować jej system logistyki, outsourcing jest dobrym pomysłem!

Jeśli posiadasz przedsiębiorstwo z własnym, istniejącym już systemem logistyki, jednak teraz chcesz przejść na outsourcing, ponieważ zalety po prostu przeważają szalę na tę stronę, należy zawsze mieć dokładnie opracowane wszystkie liczby!

Koszty stałe własnych magazynów, koszty stałe własnego parku samochodowego, koszty zmienne własnych magazynów, koszty zmienne własnego parku samochodowego. Przyjmowanie i wysyłanie towarów, czas przeładunku, sezonowe wahania obciążenia magazynu oraz parku samochodowego.

Zarówno prognozy dotyczące biznesu i dystrybucji, dotyczące tego, jak firma mogłaby się rozwijać w perspektywie krótko-, średnio- i długoterminowej.

Planowanie i zmiany strategii, aby reagować na zmiany rynku i wymagań klienta.

Wszystkie te czynniki należy wziąć pod uwagę i ocenić, jeśli chcesz przejść na outsourcing w zakresie logistyki. Spotkaj się z przedstawicielami wszystkich działów przedsiębiorstwa i przedyskutujcie, co oznacza dla Was zwiększona wydajność logistyki.

Jeśli zalety outsourcingu logistyki zdecydowanie Was przekonują i chcielibyście poznać więcej szczegółów, skontaktujcie się po prostu z jednym z naszych ekspertów!

Chętnie Wam pomożemy. Marathon dysponuje przestronnymi, nowoczesnymi zasobami w postaci magazynów oraz parku samochodowego, z których korzystać może Twoje przedsiębiorstwo. Zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.