Uszkodzenie towaru w transporcie międzynarodowym

6 kwietnia, 2022 |

Płynne działanie współczesnej gospodarki zależy w dużej mierze od sprawnego i terminowego transportu towarów. Wszelkie opóźnienia i uszkodzenia mogą skutkować zbędnymi przestojami, a w efekcie powodować straty finansowe dla przedsiębiorstw działających na różnych etapach łańcucha dostaw. Najlepsza spedycja międzynarodowa musi więc do kwestii bezpieczeństwa towaru podchodzić bardzo poważnie i podejmować wszelkie możliwe kroki pozwalające na zmniejszenie ryzyka. Niestety nawet najlepsze planowanie nie jest w stanie zabezpieczyć ładunku na każdą ewentualność, a zawartość naczepy może ulec uszkodzeniu. Kto w takiej sytuacji ponosi odpowiedzialność? Czy za uszkodzenia w czasie transportu zawsze odpowiada przewoźnik?

Jakie przepisy regulują odpowiedzialność za towary w transporcie międzynarodowym?

Zasady realizowania zarobkowego przewozu towarów na trasach międzynarodowych reguluje Konwencja CMR. Przepisy zawarte w dokumencie obejmują wszystkie zlecenia transportowe, w których miejsce nadania i/lub miejsce dostarczenia ładunku znajduje się na terenie państwa będącego stroną Konwencji.

Kto odpowiada za uszkodzenie towaru podczas transportu?

Zgodnie z Konwencją CMR odpowiedzialność przewoźnika za stan ładunku oraz opóźnienia w czasie transportu zaczyna się od momentu jego przyjęcia od nadawcy i trwa do chwili wydania odbiorcy. Odpowiedzialność za uszkodzenie przewożonego towaru dotyczy wszystkich zmian obniżających jego wartość lub funkcjonalność, które można przypisać przewoźnikowi ze względu, m.in. na:

  • niedbałość w wykonywaniu obowiązków,
  • niedopełnienie wymaganych procedur,
  • celowe działanie,
  • wykorzystanie wadliwego sprzętu w czasie realizacji zlecenia.

Kiedy za uszkodzenia towaru w czasie transportu nie odpowiada przewoźnik?

Zapisy zawarte w Artykule 17 Konwencji CMR określają nie tylko okres, w jakim przewoźnik odpowiada za uszkodzenie transportowanego ładunku, ale wskazuje też wykluczenia od odpowiedzialności. Wynika z nich, że przewoźnikowi nie można przypisać winy za szkody powstałe w wyniku na przykład:

  • działań osoby uprawnionej (czyli osoby, która poniosła stratę na skutek uszkodzenia towaru),
  • wady własnej towaru,
  • braku lub nieprawidłowego opakowania towaru,
  • załadunku, rozładunku lub innej formy manipulowania ładunku przez nadawcę, odbiorcę lub osobę działającą w ich imieniu,
  • nieprawidłowego wskazania przez nadawcę specyfiki i wymagań przewożonego ładunku w zleceniu transportu.

Jak wyliczane jest odszkodowanie za uszkodzenie towaru w transporcie?

Wysokość odszkodowania należnego za poniesione przez osobę uprawnioną straty wyliczana jest na podstawie wartości uszkodzonego towaru odpowiedniej dla miejsca i czasu jego nadania. Wartość towaru określana jest w oparciu o jego cenę giełdową, bieżącą cenę rynkową lub zwykłą wartość towaru tej samej jakości i rodzaju, jeśli żadna z wcześniej wymienionych możliwości nie jest dostępna.

W przypadku uszkodzeń z winy przewoźnika jest on również zobowiązany do zwrotu przewoźnego, cła oraz innych wydatków związanych z opłaceniem transportu w całości lub proporcjonalnie do ilości uszkodzonych lub zagubionych towarów. Odszkodowanie od przewoźnika należne jest również za szkody poniesione w wyniku opóźnienia w dostawie — w tej sytuacji kwota należna osobie uprawnionej nie może jednak przekraczać wysokości przewoźnego.

Jak i kiedy należy zgłosić uszkodzenie ładunku?

Konwencja CMR przewiduje konkretne terminy, w jakich osoba uprawniona może zgłosić uszkodzenie towaru w celu ubiegania się o odszkodowanie z tego tytułu.

  • Jeśli odbiorca nie zgłosi zastrzeżeń co do stanu odebranego ładunku, wskazując na jego widoczne uszkodzenia lub braki, w chwili odbioru, zgodnie z przepisami należy przyjąć, że towar został dostarczony w stanie zgodnym z listem przewozowym.
  • Uszkodzenia i braki niewidoczne zauważone po odbiorze ładunku mogą być zgłoszone na piśmie w ciągu siedmiu dni od dostawy, wyłączając niedziele i święta — po tym terminie stan towaru uznaje się za zgodny z listem przewozowym.
  • O odszkodowanie za straty wynikające z opóźnienia transportu ubiegać można się tylko w przypadku dokonania stosownego zgłoszenia w ciągu 21 dni od realizacji transportu.

Marathon International – transport międzynarodowy na najwyższym poziomie

W Marathon International mamy wieloletnie doświadczenie w realizacji przewozów ciężarowych na trasach w całej Europie. Pozwoliło nam to na wypracowanie skutecznych metod i świetne poznanie specyfiki poszczególnych kierunków, dzięki czemu każde zlecenie planujemy, opierając się na praktycznych i sprawdzonych informacjach. Nasi specjaliści nad jakością i bezpieczeństwem transportu czuwają na każdym etapie współpracy, co sprawia, że osoby powierzające nam swoje towary zyskują gwarancję terminowych dostaw bez komplikacji i strat. Wierzymy, że świetne przygotowanie i profesjonalne zaplecze to klucz do minimalizacji zagrożeń, a o skuteczności tego podejścia świadczą nasze wyniki. Zachęcamy do kontaktu w celu poznania szczegółów oferty – z Marathon International Twoje towary dotrą na miejsce szybko i sprawnie!