Jazda w podwójnej obsadzie

27 kwietnia, 2022 |

Przepisy prawa pracy i ustawy o transporcie drogowym jasno określają nie tylko czas pracy kierowcy, ale też dozwolony czas ciągłej jazdy. Zapisy takie mają na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa na drodze — zmęczenie i stres znacząco wpływają na zdolność koncentracji i szybkość reakcji, co skutkuje zwiększonym ryzykiem wypadków. Nie bez znaczenia jest też fakt, że część firm przewozowych w celu maksymalizacji zysków kosztem pracowników, mogłaby naciskać na pracę w nadgodzinach czy wielogodzinną jazdę bez przerw na odpoczynek — ograniczenia stanowią więc jednocześnie zabezpieczenie odpowiednich warunków pracy. Co jednak, kiedy realizacja zlecenia wymaga jak najszybszego dotarcia na miejsce?

W branży transportowej funkcjonuje rozwiązanie pozwalające na uniknięcie przestoju ładunku na trasie w czasie przysługującego kierowcy odpoczynku. Polega ono na wyznaczeniu do prowadzenia danego pojazdu dwóch osób — w ten sposób, kiedy jeden kierowca potrzebuje przerwy po przejechaniu wyznaczonej ilości godzin, drugi może zastąpić go za kierownicą bez konieczności zatrzymywania się na ten czas. Jak regulowany jest czas pracy w podwójnej obsadzie? Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu i kiedy oferuje nam największe korzyści?

Jazda w podwójnej obsadzie – podstawowe kwestie

Zgodnie z zapisami Rozporządzenia WE 561/2006, kiedy w ramach jednego zlecenia zadanie kierowania pojazdem ciężarowym powierzone jest więcej niż jednemu kierowcy, mamy do czynienia z załogą kilkuosobową — oznacza to, że mimo dość często spotykanej obsady dwuosobowej, w rzeczywistości za prowadzenie pojazdu odpowiadać może więcej osób. Jazda w wieloosobowej obsadzie ma miejsce, jeżeli osoby będące częścią takiego zespołu przebywają w pojeździe i wykonują obowiązki kierowcy pomiędzy:

  • dwoma kolejnymi dziennymi okresami odpoczynku,
  • dziennym okresem odpoczynku a tygodniowym okresem odpoczynku.

Jedynie w pierwszej godzinie jazdy obecność drugiego kierowcy nie jest wymagana, od rozpoczęcia drugiej godziny w pojeździe muszą znajdować się już co najmniej dwie osoby.

Praca w podwójnej obsadzie – co należy wiedzieć?

Czas pracy kierowców w podwójnej obsadzie

Jedną z największych korzyści transportu w tym trybie są nieco inne zasady, jakim podlega czas jazdy w podwójnej obsadzie. Chodzi tu o zwiększenie limitu godzin dla jednej zmiany, czyli ciągłej jazdy pojazdu wraz z czasem przeznaczonym na odpoczynek w ramach dziennego rozliczenia czasu pracy. W przypadku obsady podwójnej liczy ona 30 godzin i składa się z 21 godzin jazdy i 9 godzin przerwy na regenerację sił — co istotne, w czasie tej przerwy pojazd musi stać w miejscu.

Przerwy dla kierowców przy podwójnej obsadzie

Mimo wydłużenia dziennej zmiany, kierowcy wykonujący transport w ramach zespołu wieloosobowego nadal mają prawo do odbierania przerw przysługujących im na podstawie przepisów — zgodnie z nimi, za każde 4,5 godziny jazdy kierowcy przysługuje 45 minut przerwy. Wykonywanie przewozu w podwójnej załodze pozwala jednak na uniknięcie przymusowego postoju w tym czasie, ponieważ pozwala jednemu z kierowców wykorzystać czas odpoczynku w kabinie w trakcie kierowania pojazdem przez drugiego kierowcę. Warunkiem jest tu oczywiście faktyczne odbieranie przerwy, co oznacza, że kierowca nie może wykonywać wtedy żadnych innych czynności służbowych.

Jak korzystać z tachografu przy dwuosobowym zespole?

Nowoczesne tachografy to zaawansowane urządzenia, które działają w pełni automatycznie, nie trzeba więc martwić się żadnymi komplikacjami z powodu korzystania z tego samego sprzętu przez dwóch kierowców w ramach jednego zlecenia. Przy podwójnej obsadzie kierowcy są zobowiązani do włożenia do tachografu dwóch wykresówek i dwóch kart kierowcy — na pierwszej z nich rejestrowane będą godziny jazdy, na drugiej zaś dyspozycyjność. W momencie zamiany za kierownicą, zamianie musi ulec także umiejscowienie kart. Co ważne, sam fakt zamiany kart nie jest równoznaczny z zakończeniem czasu pracy jednego członka zespołu i jego rozpoczęciem dla drugiego — początek i koniec ich pracy jest powiązany z faktycznym czasem trwania zmiany dziennej.

Wady i zalety transportu wykonywanego przez dwóch kierowców

Największą zaletą jazdy w podwójnej obsadzie jest bez wątpienia szybkość transportu. Mniej przerw na trasie to mniej czasu straconego na parkingach, dzięki czemu ładunek może dotrzeć na miejsce zdecydowanie szybciej. Nie oznacza to oczywiście, że korzystanie z tego wariantu opłaca się przewoźnikom przy każdym zleceniu transportowym. Nie sprawdzi się m.in. na krótkich trasach, na przykład przy transporcie krajowym, gdzie dostarczenie ładunku będzie wykonalne w ramach godzin pracy pojedynczego kierowcy. Inaczej jest jednak w przypadku przewozu towarów do odległych lokalizacji. Przewozy międzynarodowe to często trasy, które wymagają nawet kilku dni jazdy — w takich sytuacjach dyspozycyjność drugiego kierowcy jest zdecydowaną zaletą, która przyspieszy dotarcie na miejsce.

Przewoźnicy korzystają też czasem z transportu załogowego w celu zniwelowania opóźnień. Chodzi tu o sytuacje, kiedy awaria sprzętu lub problemy przy załadunku naczepy sprawiają, że terminowa dostawa w ramach zlecenia zaplanowanego dla jednego kierowcy jest zagrożona. Dodanie drugiego kierowcy pozwala wtedy zaoszczędzić cenne godziny w ciągu dnia i uniknąć opóźnień.

Jeśli zależy Ci na organizacji profesjonalnego i terminowego transportu, współpraca z Marathon International jest odpowiednim krokiem dla Twojego biznesu! Posiadamy rozbudowaną flotę nowoczesnych pojazdów, a przy realizacji powierzonych nam zleceń wykorzystujemy wysokiej jakości sprzęty i wyposażenie, które pozwala nam na sprostanie różnorodnym wyzwaniom niezależnie od typu ładunku — naczepa typu MEGA poradzi sobie nawet z większymi towarami, a zestawy z wózkiem widłowym umożliwiają sprawny rozładunek na miejscu. Zachęcamy do kontaktu i zapoznania się ze szczegółami naszych usług!