Tachograf - co to jest?

13 grudnia, 2021 |

Tachograf to urządzenie montowane w ciężarówkach, którego zadaniem jest pomiar i rejestracja informacji dotyczących przebiegu jazdy pojazdu (m.in. chwilowa prędkość, długość trasy, czas jazdy) oraz działań podejmowanych przez kierowcę (m.in. czas prowadzenia pojazdu, przerwy w jeździe). Zachowane w nich informacje pozwalają przewoźnikowi na monitorowanie poszczególnych etapów realizacji zlecenia oraz zweryfikowanie zgodności z przepisami i zaleceniami nadawcy.

Czemu służy tachograf?

Celem instalacji tachografów w samochodach ciężarowych jest przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa na drodze poprzez zapobieganie przekraczaniu przez kierowców dopuszczalnych godzin pracy. Zbyt wiele godzin za kierownicą skutkuje zmęczeniem i rozkojarzeniem, które wydłużają czas reakcji i zwiększają ryzyko błędów i wypadków. Korzyści nie ograniczają się jednak do sytuacji drogowych. Rejestrowany na bieżąco przebieg jazdy i czas pracy ułatwia kwestie związane z rozliczeniem wynagrodzenia za wykonane zlecenia oraz poprawia warunki pracy kierowców, którzy nie muszą dzięki temu mierzyć się z presją ze strony pracodawcy prowadzącą do pracy ponad miarę.

Rodzaje tachografów

Tachografy podzielić można na dwie główne kategorie: analogowe i cyfrowe. W rzeczywistości tachografy analogowe są już jednak rzadkością, ponieważ od 1 maja 2006 roku nie ma możliwości ich instalacji w nowych pojazdach lub w przypadku wymiany wadliwego urządzenia na nowe.

Obecnie we wszystkich pojazdach objętych obowiązkiem instalacji montuje się już tachograf cyfrowy. To urządzenie niezwykle wygodne, ponieważ całość informacji rejestrowana jest automatycznie. Ich dodatkową zaletą jest dokładność zapisów oraz poziom zabezpieczenia, który sprawia, że zmiana zapisanych wartości bez pozostawienia śladu jest znacznie trudniejsza, niż miało to miejsce w przypadku wariantów analogowych.

Nie wszystkie tachografy cyfrowe oferują jednak takie same możliwości. Wraz z rozwojem technologii zwiększa się precyzyjność oraz zakres pomiaru, a także wygoda i łatwość użytkowania. Co ważne, w następnych latach, wraz z wchodzeniem w życie kolejnych etapów Pakietu Mobilności, przewoźników czeka konieczność wymiany posiadanych obecnie urządzeń na modele smart II generacji.

Tachografy w świetle prawa – kiedy korzystanie z nich jest obowiązkowe dla przewoźnika?

Obowiązek korzystania z tachografu obejmuje wszystkie pojazdy ciężarowe powyżej 3,5 tony wykorzystywane w zarobkowym transporcie towarów na terenie Unii Europejskiej.

Zgodnie z zapisami zawartymi w Pakiecie Mobilności od 1 lipca 2026 roku instalacja tachografu konieczna będzie również dla pojazdów od 2,5 do 3,5 t biorących udział w przewozach międzynarodowych.

W przypadku braku lub korzystania z niezgodnego z przepisami tachografu przewoźnikowi grozi nałożenie kary finansowej. Również niezgodna z prawem ingerencja w działanie urządzenia, na przykład poprzez zakłócenie pomiaru lub zmianę jego wartości, skutkuje odpowiedzialnością karną.

Odczyt tachografu – jak często i jak długo należy przechowywać dane?

Każda firma transportowa ma obowiązek pobrania danych zgromadzonych w urządzeniu co 90 dni oraz przechowywania ich przez kolejny rok. Niezbędny jest też odczyt z karty kierowcy, która użytkowana jest w połączeniu z tachografem w celu rejestracji czasu pracy – ten powinien mieć miejsce co 28 dni. Co istotne, poza regularnymi odczytami w celach administracyjnych i wymaganych prawem, konieczność odczytania danych może wynikać również z przeprowadzanej kontroli prowadzonej przez organ posiadający do tego odpowiednie uprawnienia.

Wykorzystanie nowych technologii w przewozach drogowych to sposób na zwiększenie ich efektywności i przyspieszenie całego procesu, w tym usprawnienie obiegu dokumentacji. W Marathon International posiadamy nowoczesną flotę wyposażoną w zaawansowane systemy, które pozwalają nam na bieżąco monitorować każde zlecenia niezależnie od trasy, na jakiej organizujemy transport ciężarowy – Chorwacja, Włochy czy Niemcy, do każdej lokalizacji na terenie UE możemy dotrzeć szybko i sprawnie.